A Vintage stílus kedvelőinek nem kell lemondaniuk az energiatakarékos világítási módról.
Ahogy a lakberendezési divatirányzatok visszanyúlnak a régebbi korokba, ugyanúgy jelenik meg a nosztalgia a régiesebb világítási formák irányába. Ez a csillárok, lámpák, fügesztékek esetében gyakorlatilag végtelen variációt biztosít. Ezzel szemben kérdéses lehet, hogy milyen fényforrást tekerjünk ezekbe a lámpákba. A régies stílusok iránt érdeklődők számára a legnagyobb érzelmet az 1920-as évek körüli úgynevezett Edison izzók váltják ki. Egyrészt az aranysárga fényükkel, másrészt a bőségesen mért izzószálak játékával, amelyek nem izzottak még olyan intenzíven, így káprázás nélkül bele tudtunk nézni és megbabonázhatott bennünket a fénye, mint boszorkánylepkét a petróleum lámpa. Harmadrészt az üvegbúrát sokkal változatosabb formában készítették annak idején, szemben a mai leszűkített sorozat gyártott formavilággal.
Ezeknek az izzóknak ezért volt erőteljesen sárgás fénye és azért tudtunk belenézni, mert a hosszabb élettartam fontosabb volt mint az energiatakarékosság. Gyengén izzottak, így 1800-2600 Kelvin közötti volt a színhőmérsékletük. A korhűség igénye miatt, ma is gyártanak hasonló izzókat hasonlóan energiapazarló fogyasztással. Ha valaki csakis ilyen fényforrások mellett teszi le a voksát az egész lakásban, és az általuk biztosított fényárammal akarja a mai fényigényét megoldani, és ezek összfogyasztását megnézi, érzékelhetően megugró villanyszámla érheti meglepetésként.
A fenti képen a 3 fényforrástípus fogyasztását és fényáramát is leolvashatjuk. Látható, hogy tized akkora fogyasztás mellett, a megfelelő LED kiválasztásával ugyanahhoz a fényélményhez jutunk. A színhőmérséklet egyezik, hiszen ugyanúgy választhatunk 2600 Kelvin alatti LED-eket is. A LED-ek gyártói lépést tartanak a divat igényekkel, az energiatakarékos korszerű világítási formákat egyre inkább visszaöltöztetik a régebbi stílusokba.
Az ART FILAMENT is LED fényforrás, de nem LED szálas, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk bővebben… →