"általános LED információk" kategória bejegyzések:

Általános LED információk

Te sem tudtál semmit a kék fény káros hatásáról, amíg meg nem jelent a LED és a rettegéscentrikus újságírás?

A kék fény benne van a napfényben (ami hidegfehér – csak hogy fokozzam az aggodalmakat). Ráadásul a kék, a 3 alapszín egyike. Nélküle, nem lehet kikeverni a türkizt a lilát, sőt a trendi pinket sem – és a fehér szín sem létezne. Tehát a nap a szivárvány minden színével süt, melyet megszűr (és megtör) a légkör, visszatükröz a környezet és ezek eredője egy derült delelő napfényben – a hidegfehér.

Az alábbi képen egy nappali napfény spektruma látható: – 5600 Kelvin körüli

.
A képeket loptam, belerajzolgattam, szerkesztettem, hogy valamelyest egységes megjelenésűek legyenek.

Annyi helyen látható valamelyest hasonló kép, de egyikre sem merem azt állítani, hogy abszolút hiteles, illetve a környezeti viszonyoktól függően eleve minden ilyen mérés egy kicsit más lesz. Szóval a delelő nap fénye kb. ilyen erősségi eltérésekből és ilyen színspektrumokból áll.

Te sem tudtál semmit a kék fény káros hatásáról, amíg meg nem jelent a LED és a rettegéscentrikus újságírás? bővebben…

Fényforrások Termékinformációs lapjának fogalommeghatározásai

Az EPREL – Az energiacímke-köteles termékek európai adatbázisa tartalmazza a Fényforrások Termékinformációs lapjait. Mely termékinformációs lapokat az EU BIZOTTSÁG 2019/2015 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE alapján a fényforrások gyártói, uniós forgalomba hozói töltenek fel a rendeletben meghatározott adattartalommal. Mivel ezeknek a Termékinformációs lapoknak az a célja, hogy hiteles módon bármelyik fogyasztó elérje, és ennek elérését a webáruház is biztosítja a vásárlói és érdeklődői részére, hasznos lehet ha az adott megnevezésekkel, fogalmakkal is tisztába leszünk.

Emiatt a rendelet 2. cikkelyében és a 1. számú mellékletében szereplő fogalommeghatározásokat ABC sorrendben idemásoljuk.

Igaz ugyan, hogy némely fogalommeghatározás olyan mértékben szakmai, hogy a felhasználóknak, sőt még a villamossági szakembereknek is nehezen értelmezhető, de összességében mégis csak jó támpontot adhat a meghatározások tisztázására. Olyan fogalommeghatározásokat is találunk, amely nem a felhasználóknak, hanem a kötelezetteknek ad meghatározást.

Fényforrások Termékinformációs lapjának fogalommeghatározásai bővebben…

Energiacímkék változása

2021. márciusában hatályba léptek az Európai Bizottság által jóváhagyott új energiacímkék. A folyamatos technológiai fejlődés, és különösen a pluszjelek zavaros használata szükségessé tette a visszatérést a kiegészítő jelölések nélküli A-G osztályokhoz.

.

„Lámpáink és egyéb világítástechnikai termékeink az elmúlt években olyannyira hatékonyabbak lettek, hogy a LED-ek több mint fele mára az A++ osztályba tartozik. A címkék frissítése megkönnyíti a fogyasztók számára, hogy láthassák, melyek a „kategóriájában a legjobb” termékek, ami viszont segít nekik energiát és pénzt takarítani a számlákon. Az energiahatékonyabb világítás használata továbbra is csökkenti az EU üvegházhatású gáz kibocsátását, és hozzájárul ahhoz, hogy 2050-re klímasemlegessé váljunk.” (Kadri Simson , az EU energiaügyi biztosa)

Energiacímkék változása bővebben…

Az ART FILAMENT is LED fényforrás, de nem LED szálas, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk

A Vintage stílus kedvelőinek nem kell lemondaniuk az energiatakarékos világítási módról.
Ahogy a lakberendezési divatirányzatok visszanyúlnak a régebbi korokba, ugyanúgy jelenik meg a nosztalgia a régiesebb világítási formák irányába. Ez a csillárok, lámpák, fügesztékek esetében gyakorlatilag végtelen variációt biztosít. Ezzel szemben kérdéses lehet, hogy milyen fényforrást tekerjünk ezekbe a lámpákba. A régies stílusok iránt érdeklődők számára a legnagyobb érzelmet az 1920-as évek körüli úgynevezett Edison izzók váltják ki. Egyrészt az aranysárga fényükkel, másrészt a bőségesen mért izzószálak játékával, amelyek nem izzottak még olyan intenzíven, így káprázás nélkül bele tudtunk nézni és megbabonázhatott bennünket a fénye, mint boszorkánylepkét a petróleum lámpa. Harmadrészt az üvegbúrát sokkal változatosabb formában készítették annak idején, szemben a mai leszűkített sorozat gyártott formavilággal.
Ezeknek az izzóknak ezért volt erőteljesen sárgás fénye és azért tudtunk belenézni, mert a hosszabb élettartam fontosabb volt mint az energiatakarékosság. Gyengén izzottak, így 1800-2600 Kelvin közötti volt a színhőmérsékletük. A korhűség igénye miatt, ma is gyártanak hasonló izzókat hasonlóan energiapazarló fogyasztással. Ha valaki csakis ilyen fényforrások mellett teszi le a voksát az egész lakásban, és az általuk biztosított fényárammal akarja a mai fényigényét megoldani, és ezek összfogyasztását megnézi, érzékelhetően megugró villanyszámla érheti meglepetésként.

.

A fenti képen a 3 fényforrástípus fogyasztását és fényáramát is leolvashatjuk. Látható, hogy tized akkora fogyasztás mellett, a megfelelő LED kiválasztásával ugyanahhoz a fényélményhez jutunk. A színhőmérséklet egyezik, hiszen ugyanúgy választhatunk 2600 Kelvin alatti LED-eket is. A LED-ek gyártói lépést tartanak a divat igényekkel, az energiatakarékos korszerű világítási formákat egyre inkább visszaöltöztetik a régebbi stílusokba.

Az ART FILAMENT is LED fényforrás, de nem LED szálas, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk bővebben…

Milyen LED fényforrást válasszunk a vintage stílusú lakásunkba?

Valljuk be, ez a kérdés egy mediterrán, egy rusztikus, vagy retro stílusban berendezett enteriőrben is fontos. Minél inkább visszanyúlunk az időben, annál inkább figyelemmel kell lennünk a megfelelő LED fényforrás kiválasztásával.

Mennyire legyen egy LED fényforrás vintage stílusú?

Abban egyet érthetünk, hogy a fénykibocsájtó dióda típusok közül csak azok jöhetnek számításba, amelyek izzószálat utánoznak. Vagy ha nem is, akkor valami olyannak kell lennie, aminek a világító felülete, valamilyen izzást utánoz, de akár egy opál felület mögött táncoló lángnyelvet imitáció is besorolható a vintage stílusba.

.

Milyen LED fényforrást válasszunk a vintage stílusú lakásunkba? bővebben…

Kerti parti fényfüzérek, típusok, bővíthetőségek, cserélhetőségek

Retro kerti party fényfüzérek mai modern energiatakarékos változatban.
A nyár esti kerti partik igazi hangulati elemei a fényfüzérek.

  • Vásárolhatsz olyan komplett szetteket, amelyekben a színes LED-eket tetszés szerint cserélgethetsz, mert E27-es foglalatúak, így cserélhetőek a LED-ek, és tetszőlegesen hosszabbíthatsz 5, vagy 15 méter többszörösére.
  • Választhatsz olyan szetteket, melyek adapteresek, tehát a LED-ek csak 24 Voltos tápellátással működnek, kis fényűek, és csak diszkrét fényeket biztosítanak egy esti romantikához.
  • Vehetsz üres E27-es foglalatsorokat, melyekbe a külön megvásárolható fényforrásokat tetszésed szerint tekerhetsz be.
.

 

Nézzük a lehetőségeket:

Kerti parti fényfüzérek, típusok, bővíthetőségek, cserélhetőségek bővebben…

LED szalag vezérlés távirányítóval, fali kapcsolóval és mobiltelefonról egyszerre

A Mi-Light márkanév alatt futó 4-zónás vezérlők és távirányítóik olyan rendszert alkotnak, amelyek lehetőséget biztosítanak arra, hogy egy ilyen vezérlővel rendelkező fényforrás (ez alatt egy színű; kétszínű – azaz színhőmérséklet szabályzós – CCT; három alapszínű RGB; 4 – RGBW és 5 alapszínű – RGBCCT is érthető) egy, vagy több falra szerelt kezelő panelről, kézi távirányítóval, vagy külön WIFI konverteren át okostelefonokról is kezelhető. Sőt, nem csak az a különlegessége, hogy egy vezérlőt ilyen sok eszközről tudunk kezelni, hanem egy-egy fali panel, vagy kézi távirányító, olyan mintha 4 darab lenne egybeépítve, azaz 4-zónásak. Tehát össze tudjuk szervezni, hogy a 4 felkapcsolási lehetőségből melyik kapcsolásra melyik vezérlő reagáljon. Ez ráadásul nem azt jelenti, hogy a 4-zónához (kapcsolóhoz), csak 1-1-1-1 vezérlőt illeszthetünk, hanem tetszés szerint többet is. De ez még nem minden. A különböző típusú világítást szolgáló vezérlők és távirányítók között is van bizonyos mértékű átjárhatóság, kompatibilitás.
 
Hogy pontosan mi mivel szabályozható, az alábbi ábra szemlélteti:

.

 
LED szalag vezérlés távirányítóval, fali kapcsolóval és mobiltelefonról egyszerre bővebben…

LED szalag fali vezérlő, vagy fali távirányító?

Mikor alkalmazzunk fali vezérlőt, és mikor fali távirányítót?

Először is tisztázzuk:

  • A fali vezérlő az, amikor egy villanykapcsoló helyére építünk be egy vezérlőt. Azaz látszódó felületen ott a kezelőpanel, ami általában egy érintésérzékeny felület és azon ki-, bekapcsolni, fényerőszabályozni, vagy egyes típusoktól függően különböző villogási módokat, vagy színeket állíthatunk. Ekkor a kezelőpanelen beállított értékek vezetéken közvetlenül a panel alatt elhelyezkedő vezérlőbe futnak és a vezérlő a kijövő vezetékre olyan módon modulált feszültséget ad ki ami a LED szalag világítását a panelen beállított igény szerint módosítja. Ennek lényege, hogy a fali vezérlőhöz, már a LED szalag típusától függő 12, vagy 24 Voltos feszültséget kell biztosítani. Azaz a fali kapcsoló helyére menő vezeték előtt valahol már el kell rejteni egy megfelelő átmenő teljesítményű tápegységet. A fali vezérlőből kijövő vezetéket pedig el kell vezetni a fényforráshoz. Ami egy színű világítás esetén 2 vezeték, RGB világítás esetén 4, RGBW esetén 5, RGBCCT világítás esetén 6, de inkább 7 kimenő vezetéket jelent. A lényeg, hogy ez az olcsóbbik megoldás, de csak akkor meglehet megfelelő, ha elfogadjuk, hogy csakis ezen az egy helyen tudjuk a világítást kapcsolni, szabályozni. Valamint ha egy szobában két fényforrás csoporttal különbözőképpen akarunk világítani, akkor két vezérlő kell a falra és dupla vezetékezés.
  • .

    A fenti képen fali vezérlő elvi bekötési rajzok láthatóak.
     

  • A fali távirányító pedig az, amikor a villanykapcsoló helyére építjük be ugyanúgy, és a látszódó felülete ott a kezelő panel, és típustól függően szinte ugyanazokat a szabályozási lehetőségeket biztosítja, mint egy fali vezérlő panelja, de a panel mögött nincs vezérlő, hanem egy rádiófrekvenciás átalakító elektronika, a panelről érkező szabályozási szándékokat egy rádiófrekvenciás jelként küldi egy, vagy több megfelelő rádiófrekvenciás jelet venni tudó vezérlőnek, és a vezérlő a kijövő vezetékre olyan módon modulált feszültséget ad ki ami a LED szalag világítását a panelen beállított igény szerint módosítja. Ennek lényege, hogy a fali távirányítóhoz csak egy 230 Voltos fázis-nulla vezetékpárt kell biztosítani. Azaz nem kell foglalkozni a panel előtti tápegység elhelyezésével. A fali távirányítóból nincs kijövő vezeték. A lényeg, hogy ez egy drágább megoldás, de többlet lehetőséget biztosít, azaz nem csak ezen az egy helyen tudjuk a világítást kapcsolni, szabályozni, hanem további fali távirányító kat is felszerelhetünk ugyanazoknak a fényeknek a kapcsolására, és akárhány kézi távirányítót is használhatunk ezekkel párhuzamosan, sőt egy úgynevezett Wifi konverter közbeiktatásával, akár mobiltelefonunkról is tudjuk ezeket a fényeket ugyanúgy szabályozni, mint a távirányítókkal, sőt az okostelefonunkról zenét lejátszva, ritmusra tudjuk villogtatni a fényeket. Ráadásul ezek a fali távirányítók, mint ahogy ez ezekkel kompatibilis kézi távirányítók is 4-zónásak. Ez azt jelenti, hogy akárhány kompatibilis vezérlőt 4 csoportba tudunk sorolni. Ez azt jelenti, hogy az összes fényt összesen a 4 csoportnak megfelelően különbözőképpen tudjuk vezérelni, kapcsolgatni.

LED szalag fali vezérlő, vagy fali távirányító? bővebben…

.

Ha a böngésződben futtatod a uBlock, vagy hasonló kiegészítőt, (vagy magát a javascriptet,) akkor blokkolod a képek és a menürendszer megjelenítését. Kapcsold ki, ha élvezhető tartalmat akarsz látni!

^
^