"Blog" kategória bejegyzések:

LED világítástechnikai szakmai blog. Telepítési, használati útmutatók, termék összehasonlítások, gyakorlati kérdések, válaszok.

RGB LED szalag mennyezeti szegélyvilágítás kialakítása egyszerűen, de szépen – csináld magad – a kezed alá dolgozunk.

Elég egy fémfűrész, egy olló, egy pengekés és egy csavarhúzó a kivitelezéshez.

Ha egy új építésről van szó, vagy egy szoba valós felújításáról, akkor célszerű az adott helyszínnek megfelelően odatervezni a világítást. Mi van akkor, ha úgy akarjuk, hogy ne újítsunk semmit, egyszerűen legyen csak ott nekünk is a szobában, de szépen!

.

Egy új építésnél, vagy komplett felújításnál gipszkarton dobozolást, vagy párkányt szokás készíteni, és ennek a tetejére rögzítünk egy alumínium profilt és erre / ebbe ragasztjuk a LED szalagot. Így a szalag felfelé világít. A sarkokban a szalagot sarok-toldóelemekkel fordítjuk be, valamint az egyenletes és erős fény érdekében a szalag mellett belül (nem látszódó módon) egy gerincvezetéket vezetünk végig, amelyről leágazásokat készítünk annak érdekében, hogy a LED szalagot több ponton megtápláljuk, típustól függően általában 2-5 méterenként. Ráadásul itt még csatlakozókat is el kell rejteni, bár forraszthatunk is – de itt azért ez utóbbi macerásabb. A gipszkartonozás megspórolható, mert újabban már kaphatóak olyan polisztirol stukkók, amikbe betervezték a LED szalag helyét is. Ez utóbbi esetben erősen megfontolandó a LED szalag típusa is, hiszen a gerincvezetékezésnek, és az elágaztatásoknak, nem mindig áll rendelkezésre rejtett hely. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt sem, hogy ott a mennyezet alatt szükségünk van áramforrásra – nagy eséllyel egy 230 Voltos fali doboz biztosította vezeték kiállásra – és ott kell tudni elrejteni a tápegységet és a LED szalag vezérlőt is.

.

Most ennek egy egyszerűbb verzióját mutatom be, amikor semmi nem áll rendelkezésünkre a mennyezet alatt.

RGB LED szalag mennyezeti szegélyvilágítás kialakítása egyszerűen, de szépen – csináld magad – a kezed alá dolgozunk. bővebben…

Amikor a futófény RGB LED szalag tűnik gyengének, holott csak a digitális vezérlőt programozták trükkösre

A digitális LED szalag vezérlők elektronikáján nem megy keresztül a LED szalagra jutó áram (párhuzamosan van kötve). Emiatt nincs teljesítmény korlát olyan értelemben, mint egy analóg RGB vezérlő esetében, ahol a vezérlő maximális áram kimenetét megadja a gyártó, ami fölé nem mehetünk, hanem egy jelerősítőt kell beiktatnunk. A DRGB esetében ilyen korlát nincs, maximum a vezérlőre forrasztott vezeték keresztmetszetek lehetnek korlátozó tényezők. De ez könnyedén kiküszöbölhető a digitális futófénynél, éppen a párhuzamos kötés miatt, mert így valójában elég a szalagokat megtáplálni, és -úgymond- a szalagról visszafelé megkapja a vezérlő is a tápot és ekkor már nem fog számítani a vezérlő vezetékeinek a keresztmetszete, hiszen csak a vezérlő üzemeléséhez szükséges áramerősség fogja terhelni.

.

Ha csak a fenti képen látható két szettet nézzük. Egyáltalán nem logikus, hogy a jobb oldali szett, amelynél az 5 méteres tekercsen 150 LED-et működtetve teljes fehér fényes üzemmódban, majdnem kétszer akkora fogyasztású, mint a bal oldali, amiben 300 LED működik. Ezzel szemben színes futófény üzemmódban a fogyasztás a LED-ek számával arányba kerül, de meglepő módon a bal oldali a fehér fényre pluszban rá bír erősíteni, míg a jobboldali a logikánknak megfelelőn elmarad attól. MI EZ AZ ANOMÁLIA?

Előzmény:

Amikor a futófény RGB LED szalag tűnik gyengének, holott csak a digitális vezérlőt programozták trükkösre bővebben…

12 Voltos és a 24 Voltos RGB LED szalagok összehasonlítása – melyiket vegyem?

Rávághatnánk, hogy természetesen a 24 Voltosat. Hiszen kétszer akkora feszültség mellett, azonos Amperrel kétszer, akkora teljesítményt vihetünk át.

A LED szalagok esetében mit jelent ez a gyakorlatban?

.

A 24 Voltos RGB LED szalagok előnye:

  • Egy LED vezérlő maximális terhelhetőségénél a maximum áramerősséget adják meg.
    • Ha például egy LED vezérlő 12 Amperes, akkor 12 Voltos szalagból 144 Watt összes fogyasztásút köthetünk rá, azaz pl. egy méterenkénti 14,4 Wattos RGB LED szalagból 10 métert.
    • Ezzel szemben, ha 24 Voltos az ugyanilyen teljesítményű LED szalagunk, akkor már maximum 288 Watt fogyasztású LED szalagot köthetünk rá.
    • Tehát az előbb említett méterenkénti 14,4 Wattos, de 24 Voltos RGB-ből 20 métert. Igen, ez egy fapados számítási módszer, de a lényeg egyértelmű.
    • Ez a példa történetesen azt is jelenti, hogy amennyiben tényleg 12 Amperes RGB LED vezérlőt fogunk használni, és tényleg 20 méter RGB LED szalagot akarunk telepíteni, akkor a 12 Voltos szalag esetében rögtön 2 darab RGB vezérlőt kell vennünk (vagy egy vezérlőt és egy jelerősítőt) a 20 méter működtetéséhez. Ezzel szemben, ha 24 Voltos szalagot veszünk, akkor elég egy darab ilyen RGB vezérlő is.
  • A legfontosabb előnye a 24 Voltosnak, hogy egy ugyanolyan áramköri keresztmetszetű szalagra, ugyanolyan fogyasztást tervezve azt tapaszaljuk, hogy a 24 Voltos LED szalag esetében kisebb a LED szalagon a veszteség.
  • A 24 Voltos LED szalag tápbekötési pontjától egyre távolabbi LED-ek kevésbé veszítenek a fényükből, mint a 12 Voltos esetében.
    • Azaz, azonosan egyenletes és erős fényélmény könnyebben alakítható ki 24 Voltos LED szalagból, hiszen ugyanahhoz a megvilágításhoz, kb. fele annyi bekötést kell kialakítani. (Tudjuk általánosan igaz, – nyilván az adott LED szalag paramétereitől függ – hogy általában 2-5 méteres LED szalag szakaszokat kell kialakítanunk annak érdekében, hogy azok mindkét végén tápvezeték bekötést alakítsunk ki. Ha ezt hosszabb szakaszokon tesszük akkor előfordul, hogy a szalag közepe – akár szemmel láthatóan is – gyengébben fog világítani.)
    • A 24 Voltos LED szalagok alkalmazásával a bekötési pontokat ritkíthatjuk, azaz 5-10 méteres LED szalag szakaszokat is kialakíthatunk, és elég lehet csak azok végeire tápbekötési pontokat létrehoznunk.
    • Mindezen felül, ugye a bekötési pontokhoz a LED szalag mentén egy táp gerincvezetéket is létre kell hoznunk, ami az RGB esetében 4-eres. Értelemszerűen 24 Volt esetében, ugyanakkora teljesítmény átviteléhez vékonyabb (fele akkora keresztmetszetű) vezetéket is használhatunk, ami helyszűke esetén a kivitelezést is könnyíti.
  • Nyilvánvalóan, kisebb pár méteres rendszerek esetében a 24 Voltos rendszerek előnye egyáltalán nem jelenik meg. Ezzel szemben, ha egy szoba mennyezet alatti gipszkarton párkányozásába akarunk RGB LED világítást elrejteni, ami adott esetben 15-30, vagy még több méter LED szalagot igényel, már nem elhanyagolható a 24 Voltos rendszerek előnye.

A 24 Voltos RGB LED szalagok hátránya:

12 Voltos és a 24 Voltos RGB LED szalagok összehasonlítása – melyiket vegyem? bővebben…

Te sem tudtál semmit a kék fény káros hatásáról, amíg meg nem jelent a LED és a rettegéscentrikus újságírás?

A kék fény benne van a napfényben (ami hidegfehér – csak hogy fokozzam az aggodalmakat). Ráadásul a kék, a 3 alapszín egyike. Nélküle, nem lehet kikeverni a türkizt a lilát, sőt a trendi pinket sem – és a fehér szín sem létezne. Tehát a nap a szivárvány minden színével süt, melyet megszűr (és megtör) a légkör, visszatükröz a környezet és ezek eredője egy derült delelő napfényben – a hidegfehér.

Az alábbi képen egy nappali napfény spektruma látható: – 5600 Kelvin körüli

.
A képeket loptam, belerajzolgattam, szerkesztettem, hogy valamelyest egységes megjelenésűek legyenek.

Annyi helyen látható valamelyest hasonló kép, de egyikre sem merem azt állítani, hogy abszolút hiteles, illetve a környezeti viszonyoktól függően eleve minden ilyen mérés egy kicsit más lesz. Szóval a delelő nap fénye kb. ilyen erősségi eltérésekből és ilyen színspektrumokból áll.

Te sem tudtál semmit a kék fény káros hatásáról, amíg meg nem jelent a LED és a rettegéscentrikus újságírás? bővebben…

Megtévesztő RGB LED szalag fényképek hatására jön a csalódás

A vevő megtévesztése lehet rosszindulatú, de az is lehet, hogy nem szándékos. A probléma, hogy egy RGB LED szalag sokféle színben (elméletileg a szivárvány minden színével) képes világítani. A gyártók nehéz helyzetben vannak akkor, amikor egyetlen fényképpel kell bemutatni egy ilyen portéka képességét. Ennek érdekében a Photoshophoz folyamodnak, hogy próbálják érzékeltetni egy RGB LED szalag sokszínűségét és ezt a képet adja meg a forgalmazók felé, sőt legtöbbször a termék dobozán is ilyen szerepel. Photoshoppal ilyen képek keletkeznek:

.
Sajnos, sok vevő elhiszi, hogy ezek a LED szalagok tényleg tudnak így világítani.

A fenti képen gyönyörű LED szalag fényeket látunk, csak nem igazak, képmanipulációk termékei. Nem mintha nem lennének olyan LED szalagok amelyek képesek egyszerre minden színben pompázni – vannak, de nem ezek.

Ezek a photoshoppolt képek többnyire, de nem kizárólag az olcsóbb, de cserében jobbára a legmegbízhatatlanabb minőségű termékek esetében használatosak, amikor még az eladó sem tudja pontosan, hogy amit árul, azaz a termék mire is képes. Ez a poszt nem tér ki arra a problémára, hogy ezekben az esetekben nem csak nem tudja az RGB szett azt a világítást amit a képen mutatnak, de alulméretezett megolvadó vezérlőket, szétrobbanó tápegységeket, rosszul érintkező LED szalag forrasztásokat mutatnak be a vevők. Ez a poszt azonban, nem ezekről a problémákról szól, hanem a fényélmény becsapásról.

Mi ezekkel az RGB ábrázolásokkal a baj?

Megtévesztő RGB LED szalag fényképek hatására jön a csalódás bővebben…

.

Ha a böngésződben futtatod a uBlock, vagy hasonló kiegészítőt, (vagy magát a javascriptet,) akkor blokkolod a képek és a menürendszer megjelenítését. Kapcsold ki, ha élvezhető tartalmat akarsz látni!

^
^