Emos RGBCCT LED körte, gyertya és spot használata Tuya és Emos GoSmart mobil alkalmazásokkal – videó
Az Emos wifi-s smart LED fényforrásai, melyek GU10-es spot, E14-es gyertya és E27-es körte formátumban is kaphatóak, – ezeket csakis mobil alkalmazásokon keresztül tudjuk fényerő-, szín- és színhőmérséklet szabályozni. Ezek a lámpák közvetlenül a Wi-fi hálózatunkra csatlakoznak (Bluetooth kiegészítéssel) és Androidos vagy IOS-es eszközeinkre telepített Emos GoSmart, vagy egyéb Tuya applikációkon keresztül tudjuk kezelni ezeket. Azaz a hangulatunknak, az alkalomnak megfelelő fényerőt, és a meleg- és hidegfehér közötti tetszőleges fehér árnyalatot (színhőmérsékletet) tudjuk beállítani. E mellett a szivárvány bármely színét beállíthatjuk, és a színtelítettséget is hozzá állíthatjuk. Azaz a kiválasztott színhez, amellett, hogy annak fényerejét állíthatjuk, még a kikevert színhőmérsékletű fehér fényt tetszőleges erősségben is hozzákeverhetjük.
Mind emellett a cirkadián ritmusunk szerinti üzemmód is választható. Az alkalmazásban lévő alapértelmezett cirkadián ritmust az életmódunknak, egyedi igényeinknek megfelelően átszabhatjuk. Ha ezt az üzemmódot állítjuk be a mobil alkalmazással, akkor utána a hagyományos fali kapcsolóval történő felkapcsoláskor mindig a cirkadián napszaknak megfelelő színhőmérséklettel fog világítani a lámpa, azaz a nap folyamán kifehéredik, és estére besárgul (“bemelegfehéredik”) automatikusan, ahogyan azt a mobil alkalmazásban beállítottuk.
Fali kapcsolóval csak be-, és kikapcsolási lehetőségünk van, méghozzá csakis olyan színhőmérséklet és fényerő mellett, ahogy a LED spotot a mobilalkalmazással beállítottuk.
Fali hagyományos fényerőszabályzós kapcsolóhoz nem használhatjuk. Azaz fázishasításos dimmerrel csak vibrálna, berregne és tönkretennénk.
Az alábbi videóban bemutatom, hogy ezeket az EMOS okos fényforrásokat, tehát RGBCCT-s körte, gyertya és spot izzókat WiFi-n keresztül, pontosabban a Tuya és az Emos GoSmart alkalmazások segítségével hogyan lehet használni.
Vegyük sorba, mit is láthatunk a videóban:
Először is, vegyünk egy körtét, és kezdjük el az eszköz hozzáadását a mobil alkalmazásba a világítás menüpontban, a BLE-WiFi-s verzió kiválasztásával. Háromszor le- és felkapcsoljuk a tápellátást, amitől a körte villogni kezd, és így az alkalmazás látni fogja az eszközt. Miután hozzáadtuk, meg is jelenik a termék az alkalmazásban, és ezzel készen is vagyunk.
A Tuya alkalmazás számos működtetési lehetőséget kínál:
- Szabályozhatjuk a színhőmérsékletet.
- Beállíthatjuk a színt, a fényerőt és a színtelítettséget.
- Az izzó képes a zenére villogni, pontosabban a beépített mikrofonján keresztül érzékeli a környezeti hangokat, mint például a beszédet.
- Egyéb funkciók közé tartozik az ütemezés, a cirkadián ritmus beállítása, valamint a kezdeti üzemmód és memória visszaállítása.
Cirkadián ritmus
A cirkadián ritmus egy érdekes funkció. Ennek segítségével le tudjuk modellezni a napfény színhőmérsékletének változását a nap folyamán. A felkelő nap meleg fehér fényt ad, a nappali napfény a leghidegebb, és ahogy közeledik az este, a napnyugta fénye ismét sárgásabb lesz. Ezért egy esti tevékenységhez a napnyugta színét használjuk, amely sárga, míg munkavégzéshez a hideg fehér a megfelelő. A hideg fehér fény magas kék fénytartalma ébren tart minket, míg a kék fény csökkenése jelzi a szervezetünknek, hogy ideje nyugovóra térni.
Ezért fontos, hogy ha valaki este dolgozik, ne használjon hideg fehér fényt, mert az megnehezíti az elalvást. Az átmeneti időszakban csökkentsük a kék fény arányát. Ez a funkció lehetővé teszi, hogy a hét minden napján beállítsuk a lámpa színhőmérsékletét a napszaknak megfelelően. Például, ha délután két órakor bekapcsoljuk, hideg fehér fényt ad, mert akkor a napsütés is hideg fehér. Este nyolckor viszont meleg fehér fényt adna.
Lehetőségünk van a lámpát a saját bioritmusunkhoz igazítani, így a hagyományos fali kapcsolóval is mindig a napszaknak megfelelő fényt kapjuk. Felkapcsolás után a lámpa csatlakozik a WiFi hálózathoz, és megkapja az utasítást, hogy milyen színhőmérséklettel világítson. Ezért a helyes színhőmérséklet csak a WiFi csatlakozás után áll be.
Most kipróbáljuk, hogy ha a WiFi-t megszakítom és csak a Bluetooth marad meg, akkor reagál-e az izzó. Reagál. Ez a rendszer tehát Bluetooth és WiFi kapcsolattal is működik, de csak Bluetooth esetén nem hozható létre kapcsolat, és a csoport sem működik. A Bluetooth csak kiegészítő segítség arra az esetre, ha a WiFi kommunikáció pillanatnyilag akadna.
Nagyszerű! Most kapcsoljuk vissza a WiFi-t, és adjunk hozzá további eszközöket. Vegyünk egy gyertyát, tekerjük be, és várjuk meg, amíg villogni kezd. Indítsuk el az eszköz hozzáadását az alkalmazásban a világítás menüpontban. Igen, villog. Következő oldalra lépünk, ahol felismeri az eszközt, befejezi a hozzáadást, és kész is van. Ugyanazok a lehetőségek állnak rendelkezésre, mint korábban, például a beszédre villogás. Most adjunk hozzá egy spotot is, ami szintén mindjárt villogni fog.
A párosítási folyamat során kiválasztjuk az eszköz hozzáadását, a világítás menüpontot, majd a fényforrást, a BLE+WiFi opciót. Oké, villog, kipipálom, WiFi (a jelszó már meg volt adva), felismerte a terméket és annak típusát. Kész is van. A változatosság kedvéért állítsuk be zöldre. Ezután egy képernyővel visszalépve látjuk mindhárom eszközt. Az elképzelésem az, hogy ezeket egy szobában helyezem el, és mindhárom egyformán működjön, mintha egyetlen fényforrás lenne.
Lámpacsoport létrehozása:
- Csoport létrehozása menüponttal.
- Hozzáadjuk az eszközöket? Igen.
- Elnevezzük a csoportot.
- Elmentjük.
- Kész is van, a három lámpa együtt működik.
EMOS GoSmart mobil alkalmazás
Az EMOS GoSmart mobil alkalmazással is kipróbálhatjuk. Ehhez először telepíteni kell az alkalmazást, amelyhez a terméken megadott QR-kódot beolvasva juthatunk el a leg könnyebben, de rá is kereshetünk az alkalmazásboltban.
A lámpák párosítása és a csoport létrehozása hasonlóan zajlik, mint a Tuya alkalmazás esetében:
- 1 – Az alkalmazás letöltése. Az alkalmazás letölthető Androidra és iOS-re a Google Playről és az App Store-ról. A letöltéshez olvassuk be a megfelelő QR-kódot.
- 2 – A router beállítása. Az lámpa kizárólag a 2,4 GHz-es wifit támogatja (az 5 GHz-et nem).
- 3 – Nyissuk meg az EMOS GoSmart alkalmazást, erősítsük meg az adatvédelmi szabályzat elfogadását az Elfogadom gombra kattintva.
- 4 – Válasszuk a “Regisztráció” lehetőséget.
- 5 – Adjunk meg egy érvényes e-mail címet és egy jelszót. Erősítsük meg az adatvédelmi szabályzat elfogadását. Válasszuk a regisztrációt.
- 6 – Válasszuk az eszköz hozzáadása lehetőséget.
- 7 – Válasszuk az adott termékkategóriát.
- 8 – Válasszuk ki a termék típusát. Erősítsük meg, hogy a kontroll-lámpa villog.
- 9 – Kattintsunk a “következő lépés” lehetőségre.
- 10 – Adjuk meg a wifi-hálózat nevét és jelszavát. Erősítsük meg a tovább gombra kattintva.
- 11 – Az eszköz automatikus keresése elkezdődik.
- 12 – Az eszköz keresése sikeresen megtörtént. Erősítsük meg a kész gombbal.
A fenti sorszámozás az alábbi képernyőképekre utal.
Összefoglalva, az EMOS WiFi-s okos körték, spotok és gyertyák, azaz RGBCCT-s eszközök bármilyen színhőmérséklettel képesek világítani. A Tuya honlapja szerint, ha a WiFi jelerőssége mínusz 70 decibel alatt van, akkor a WiFi kapcsolat problémás lehet. Érdemes egy alkalmazással ellenőrizni a WiFi jelerősségét, ha azt tapasztaljuk, hogy valamelyik lámpa nem mindig reagál megfelelően az alkalmazásban kiválasztott működésre. Ha ezzel megvagyunk, menjünk vissza az Emos GoSmart mobil alkalmazásba. Kikapcsoljuk a csoportot, és láthatjuk, hogy jól együttműködnek.
A kamerában nem annyira látszik, de most egy piros jelenetet látunk, ahol a lámpák zenére, beszédre villognak. Most villognak, ahogy beszélek, tehát zenét is indíthatnék. Mind egyszerre villognak, ami sikeres csoportba foglalást jelez. Ügyeljünk arra, hogy a WiFi jelerőssége mínusz 70 decibelnél erősebb legyen, mert ellenkező esetben a WiFi kapcsolat megszakadhat, és a fényforrások nem működnek megfelelően.
A cirkadián ritmus funkció ilyenkor nem érhető el csoportosan, azt egyenként kell bekapcsolni. Most már csoportosan lehet ki- és bekapcsolni a lámpákat, de a cirkadián ritmust egyenként kell beállítani.
Most megszüntetjük a kapcsolatot a lámpák és az alkalmazás között. Kiválasztjuk az eszköztörlést mindegyik lámpára, sőt a csoportot is, és megerősítjük az eszköztörlést. Most mindegyik lámpa villog, jelezve, hogy szeretne párosodni.
Újra elvégezzük az eszköz hozzáadását: → Világítás → WiFi és Bluetooth (a Bluetooth-t is bekapcsoljuk), még mindig villognak. Így most mind a három lámpát egyszerre adtuk hozzá az alkalmazáshoz.
Emos RGBCCT LED körte, gyertya és spot használata Tuya és Emos GoSmart mobil alkalmazásokkal videó:
- 00:00 Bevezetés
- 00:27 Emos RGBCCT E27 LED körte párosítása a Tuya alkalmazáshoz
- 01:35 Zenére villogás, pontosabban a mobiltelefon mikrofonján keresztül bármilyen hang érzékelésére villogni fog.
- 02:11 A Cirkadián ritmus bemutatása
- 05:30 Wifi kikapcsolással mobilon, csak Bluetooth kapcsolattal is működik, de ez azért nem ugyanaz.
- 05:50 Emos RGBCCT E14 LED gyertya párosítása a Tuya alkalmazáshoz
- 06:57 Emos RGBCCT GU10 LED spot párosítása a Tuya alkalmazáshoz
- 07:45 A 3 LED egy csoportba foglalása a Tuya alkalmazásban
- 08:43 Emos GoSmart alkalmazás telepítése
- 09:47 Mindhárom fényforrás párosítása az Emos GoSmart alkalmazáshoz egyszerre.
- 10:59 A 3 LED egy csoportba foglalása az Emos GoSmart alkalmazásban
- 11:43 A -70 dB-nél kisebb jelerősség megbízhatatlan. Wifi megszakadást – online-offline ugrálást okozhat.
- 14:30 A fényforrások törlése az alkalmazásból
- 14:46 Mindhárom fényforrás párosítása az alkalmazáshoz egyszerre. Miután érzékelték, hogy megszüntetésre került a kapcsolat – így alapállapotba kerültek.