"GYIK" kategória bejegyzések:
A LED világítás során elhangzó leggyakoribb vevői kérdések és válaszok gyűjteménye.
Van egy RGB LED spot rendszerem. Ennél amikor a színkeverés gyenge pirossal társul, akkor a piros behunyorog. Miért csak a piros hunyorog?
Ennek több oka is lehet, de minden bizonnyal a piros LED karakterisztikája alacsony áramokon másképp viselkedik, mint a zöld vagy kék.

Egyszerű RGB LED válaszgörbét is, amelyen látszik, hogy milyen különbségek lehetnek piros, zöld és kék LED-ek fényerő-tartományaiban, bizonyos áramerősségek esetén.
Van pár reális ok, amiért csak a piros LED hunyoroghat alacsony fényerőnél RGB színkeverés esetén:
Tényleg azért vibrálnak a LED-ek, mert így nagyobb fényáramot lehet velük elérni?
Jó kérdés és nem teljesen alaptalan, de inkább egy félreértelmezett, leegyszerűsített gondolatmenet rejlik mögötte.

Mondhatnánk, hogy igen, de nem úgy, persze a gondolatmenetnek van némi műszaki alapja. A hatásfok növelése érdekében sok LED-meghajtó kapcsolóüzemű technológiát (pl. PWM vagy egyéb kapcsolt módokat) használ, és ennek valóban van néhány előnye:
Tényleg azért vibrálnak a LED-ek, mert így nagyobb fényáramot lehet velük elérni? bővebben…
Csíkos a videó felvételem, de szabad szemmel nem is látom – lehet hogy valójában villódzik a LED lámpám?
Bizonyos (olcsóbb-elektronikájú) LED lámpák esetében van olyan, hogy kamerával észlelhető finom sűrű csíkozódás. És persze vannak még durvább csíkozódásúak is, amiből arra következtetek, hogy ezeknél mintha csak egy Graetz-híd után egy áramkorlátozó ellenállással beállították a teljesítményt és kész. Persze vannak olyan retrofit lámpák, pl. a G9-es, ahol nincs is lehetőség komolyabb elektronikát elrejteni.

A LED lámpák esetében a csíkozódás vagy villódzás – ha van, akkor a forrása valóban a LED meghajtó elektronika kialakításából adódik.
Mi a különbség az AM amplitúdó modulációs és a PWM impulzusszélesség modulációs LED fényerőszabályzás között?
A dimming drive mode AM (amplitude modulation) és a PWM (pulse-width modulation) közötti fő különbség az, hogy hogyan szabályozzák a fényerőt egy LED áramkörben.

Általánosságban kijelenthető, hogy egy CC LED driver dimmelési elve amplitúdó modulációs, míg egy CV LED driver dimmelési elve PWM?
Igen, de ez nem abszolút szabály, mert léteznek olyan CC (konstans áramú) LED driverek is, amelyek PWM-alapú dimmelést használnak, főleg az olcsóbb vagy kompatibilitási szempontok miatt tervezett modellek.

Vannak hibrid megoldások is, amelyek az AM és PWM kombinációját alkalmazzák, különösen alacsony fényerőszinteken, hogy elkerüljék a színhőmérséklet eltolódást (ez CC LED-eknél előfordulhat kis áram mellett).
Miért lehet az, hogy kis fényerőre állítva más színhőmérséklete lesz a LED-lámpának?
Léteznek Dimmtone (pl. Philips) típusú LED lámpák amelyek két különböző színhőmérsékletű LED-eket tartalmaznak, a nagyobb fényáramot a magasabb színhőmérsékletű LED-ek biztosítják, a kisebb fényáramot pedig a melegebb fényű LED-ek. Dimmeléskor a magasabb színhőmérsékletű LED-ek fényáramát csökkentjük, mely által a lámpa teljes színhőmérséklete csökkenni fog, azaz minél kisebb fényerőre állítjuk, annál melegebb lesz a fénye. Ez nem keverendő össze a CCT led világítással, mert ott a fényáram és a színhőmérséklet egymástól függetlenül állítható.

De a címben szereplő kérdés NEM erről szól, hanem arról az esetről, amikor csakis egyféle színhőmérsékletű LED-ek vannak a lámpában, mégis csökken a színhőmérséklet a fényáram csökkenésével!
Miért lehet az, hogy kis fényerőre állítva más színhőmérséklete lesz a LED-lámpának? bővebben…
Mi az a lépcsőzetes DAC felbontás?
A DAC a Digital-to-Analog Converter, azaz digitál-analóg átalakító rövidítése. Ez az eszköz vagy áramkör arra szolgál, hogy a digitális jeleket (pl. bináris számokat) analóg feszültséggé vagy árammá alakítsa át.

A grafikon magyarázata a cikk végén olvasható
Mire utal a „lépcsőzetes DAC felbontás”?
Egy (CC) fix áramú LED driver minden esetben stabil villogásmentes világítást biztosít, vagy azért ez a meghajtó minőségétől függ?
Villogás és hunyorgás lehetősége egy fix áramú LED driver esetén
Bár egy jó minőségű CC (constant current) LED driver általában stabil, villogásmentes fényt biztosít, mégis előfordulhatnak bizonyos esetek, amikor villódzást vagy hunyorgást tapasztalunk. Ez nem minden esetben kizárólag a driver hibája, hanem több tényező együttállásának eredménye lehet. Nézzük meg ezeket!
