2200 Kelvines extra melegfehér LED szalagra lenne szükségem, de már megint nem kapható sehol sem

Kérdés:

Egy projekthez ismét 2200 Kelvines szalagot kellene használnom, de sehol sem jutok hozzá.
Tudnak olyan megoldást, hogy valamilyen sárga fóliával bevonják? – és akkor ilyen borostyán sárga lenne. Mert a hagyományos melegfehér nem eléggé sárgás (a sárga pedig gyenge) a megrendelő elképzeléséhez, mivel a bútorok feketék – és az elképzelés, hogy ilyen arany fényt utánzó LED szalag világítás kerüljön beépítésre.
Ha valamilyen fóliával be lehetne vonni a szalagot – az jó lenne, úgysem látszódna, nem lenne zavaró, mert úgyis alumínium profilba kerülne, és az opál takaróelem miatt úgysem látszódna hogy mi van benne.
Van valami ötletük, hogy a 2200 Kelvines borostyán szalag hiányt valami fóliázással esetleg meglehetne oldani?

Válasz:

.

A képen egy kortárs sötét skandináv stílusú konyha-étkező 2200 Kelvines LED szalag világítással.

Kipróbáltam egy lehetséges megoldást, de én úgy érzem mindenképp célszerű kombinálni legalább 2700 Kelvines melegfehér fénnyel, mert nagyon szép látványt nyújt, de inkább csak dekorációs céllal. Vagy ha általános térvilágítást készítünk is belőle, akkor a helyi világítás, ahol dolgozunk, olvasunk az legyen fehérebb. Bár lehetséges, hogy megszokható – csak én idegenkedek ettől, hogy a látható színtartományból erősen leveszi a kék színt. Bár ennek a kék fény kiszűrését pártoló egészségtudatos emberek lehet éppen örülnének is.

 

Mit is csináltam?

Kipróbáltam a Kapton magas hőmérsékletű sárga ragasztószalagot. Ez elvileg 240 fokot bír – így nem illik leválnia, vagy zsugorodni, ígéretesnek tűnik. Többféle színben is létezik, de a leggyakoribb a sárga és az borostyán fényhez pont a sárga kell. Ezzel a szalaggal általában akkor találkozunk, ha szétszedünk egy beépített lítium akkumulátoros eszközt, akkor általában az akkumulátor vezetékezésénél ezzel van körberagasztva.

Letesztelem, a legerősebb 3000 Kelvines LED szalagommal.

Ez a LED szalag alumínium profil nélkül nem használható a teljesítménye miatt. Beragasztottam egy aluprofilban és egy 10cm átmérőjű 1 méter hosszú hengeren keresztül megmértem, hogy a henger aljába helyezett fénymérő értéke mit mutat. Majd leragasztottam a LED szalagot a sárga Kapton szalaggal és úgy is megmértem. A mérés eredménye 27%-kal csökkent, azaz ha a sárga szag nélkül mért lux értéket 100%-nak vesszük, a sárga szaggal ez az érték 73%-ra csökkent. Igaz ugyan, hogy lux értéket merünk, de gyakorlatilag a világítási szög nem változott, így arra következtethetünk, hogy a fényára, azaz a lumen érték is ugyanilyen arányban változtatott.

.

Egyértelmű, hogy a 27%-os fényáram csökkenés mellett a fényspektrum is szűkült, azaz – az eredeti melegfehér fényt eredményező pirostól a kékig tartó színspektrumból főképp olyan árnyalatok szűrődtek ki amelyek az eredményezték, hogy a melegfehér látvány a még melegebb sárgásfehér tónusúra változott.

.

Csak a szalag felét ragasztottam le Kapton szalaggal, hogy látványosabb legyen a fényváltozás. Úgy érezni, hogy a színhőmérséklet nem 2200 Kelvines, hanem annál is sárgább. Ennek bemérésére nincs lehetőségem de érzésre 2000-2200 Kelvines lehet.

.

Feltörekvő tetszetős lakberendezési stílusirányzat a sötét skandináv, a sötét minimalista, a sötét rusztikus színvilágú enteriőrök, melyeket extra melegfehér fényekkel világítanak meg. Ezek együttes hatásaként arany és a sötét tónusok párosítása egy meleg, meghitt, barátságos, bensőséges környezetet teremtenek.

.

Azt tudjuk, hogy a sárga LED szalagon olyan LED-ek vannak, melyek kizárólag a sárga fény egy szűk spektrumát bocsájtják ki. Ezzel szemben az extra melegfehér melyet a termékek feliratozásán általában ámbrának, vagy borostyánnak neveznek. Az extra melegfehér a látható színtartománynak sokkal nagyobb spektrumát sugározza, melyek keveréke nem hidegfehér, nem melegfehér hanem annál is melegebb fehér általában 2200 Kelvinesek, vagy vannak még antikabb fényhatásúak, melyek 1800 Kelvinesek is lehetnek. Ami a fontos, hogy vöröstől zöldig az összes árnyalatot sugározzák, sőt a kék árnyalatokat is, csak azokat lényegesen kisebb arányban – ettől lesz sárgás az összehatás.

Most arra voltam kíváncsi, hogy ez a sárga fóliázás milyen színeket enged át. Mert logikus, hogy a sárgát biztosan, de vajon csak a sárga fényt? – mert akkor nem jutottunk előrébb, hanem ugyanott vagyunk mint a szűk spektrumú sárga LED-del.

Persze sejthető volt, hiszen a melegfehér LED a sárga szalagtól mindössze a fényének a 27%-át veszítette el. Ha egy széles spektrumból csak egy szűk sárga maradna, akkor sokkal nagyobb kellene hogy legyen a fényáramveszteség.

Fogtam egy RGB LED szalagot és a 3 alapszín külön-külön működtetve a fenti módon lemértem a fényáram változásokat. Ez lett az eredmény:

.

Érdekes módon a piros színre ragasztott sárga szalag egyáltalán nem okozott fényáram veszteséget.

.

A zöld színre ragasztott sárga szalag levette a fényáram harmadát.

.

A kék színre ragasztott sárga szalag levette a fényáram 87%-át mai brutális csökkenés.

Amikor a cikk elején azt írtam, hogy a kék fény kiszűrését pártoló emberek örülnének ennek, az itt látszik. Alig jön át kék fény. Ha egy Kapton szalaggal leragasztott melegfehér LED szalaggal világítunk, akkor a szobában a kék tárgyainkat még kéknek érzékelhetjük, de ez a kék eléggé gyéren kék lesz. Ha minden kék fény kiszűrésre kerülne, akkor a zöldnél hidegebb színeket egyáltalán nem látnánk, a kéket feketének látnánk, a türkizt méregzöldnek, a lilát mély vörösnek.

A kék szín ilyen erős kiszűrése egyáltalán nem előnyös munkavégzéshez, olvasáshoz, tanuláshoz, pláne nem jó valamilyen kézműves tevékenységhez.
Ezzel szemben az esti romantikus hangulatunk megteremtéséhez, és a kék fény csökkentése a jó alvás, a jó cirkadián ritmus megteremtéséhez jó választás.

Nem fog kifehéredni a sárga fény?

Felmerülhet bennünk a kétely, hogy vajon mennyit bír el a Kapton szalag? Az érthető, hogy a szalag 240-fokot bír el. Könnyen belátható, hogy egy LED soha nem lehet ilyen magas hőmérsékletű, de a sárga színanyag benne, az is elviseli a hőt tartósan?

Ehhez elvégeztem egy tesztet. Egy 6 Wattos spotra közvetlenül a LED-re ráragasztottam egy darab szalagot.
Most a LED spot megható elektronikájával nem számolva, egyszerűen azt vettem figyelembe, hogy így LED-enként 0,6 Wattos teljesítmény hője fűti LED-enként a szalagot, azaz LED-enként extra hőterhelést kap a szalag. Nos két nap után azaz 48 óra működtetés után feltűnt, hogy a fény sárgássága lényegesen gyengült és már-már az eredeti melegfehérnek látszódott. Az alábbi képen látszik, hogy a sárga szalagon látszódik a 10 dióda helye. Természetesen nem lyukadt ki, csak a sárga szín tűnt el.

.

A LED-enkénti 0,6 Watt, az 48 óra alatt kifehéríti a sárga szalagot.

Egy LED szalag esetében ami például méterenként 4,8 Wattos és 60 LED-es, ott LED-enként mindössze 0,08 Wattos LED-enként, azaz a spotéhoz képest, 13%-os azaz 87%-kal kisebb a szalag pontonkénti terhelése, így valószínűsíthető, hogy lényesen tovább eredményez sárga tónust, ha a szalagot közvetlen a LED-re ragasztjuk.

A méterenként 12 Wattos és 60 LED-es esetében már LED-enként 0,2 Wattos LED-enként, azaz a spotéhoz képest, 1/3-os azaz 2/3-dal kisebb a szalag pontonkénti terhelése, de erre a LED szalagra már nem ragasztanék Kapton szalagot.

A méterenként 18 Wattos és 240 LED-es esetében pedig LED-enként 0,075 Wattos LED-enként, azaz a spotéhoz képest, 12,5%-os a szalag pontonkénti terhelése.

Semmilyen tapasztalat nincs arra, hogy hosszútávon mennyire őrzi meg a különböző hő, vagy fényterhelésekre a színét, így a legjobb megoldás, ha nem a LED-re, azaz LED-szalagra ragasztjuk a szalagot, hanem a takaróelemre, búrára.

Távolabb van így kíméljük a terheléstől. Ha a LED profil takaróelemének külső felületére ragasztjuk, akkor még az az előnyünk is megvan, hogy színvesztés esetén egyszerűen átragaszthatjuk egy új szalaggal.

.

Ez ez erősen meleg színhőmérséklet, ami ugye a Edison szénszálas izzók fényét utánozza (2200K), vagy a gyertyalángét (1800K) ezek kaphatóak E27-es, vagy E14-es fejeléssel (foglalattal), de például GU10-es spot formában nem. Ebben természetesen az a logikus, hogy ez a spot form már akkor jelentek meg amikor halogén izzókat gyártottak, így egyáltalán nem autentikus egy Edison-izzó színhőmérsékletű LED spot. De mi van akkor, ha valaki ragaszkodik hozzá, hiszen a LED szalagok esetében is azért gyártanak 2200 Kelvines LED szalagot (már amikor gyártanak) …
Akkor szerezzen be 50mm széles Kapton szalagot és ragassza rá a LED spot üveglapjára. Célszerű olyan melegfehér spotot választani ami sík felületű, hiszen így könnyebb helyzetben vagyunk a rásimítás terén.

.

Joggal merülhet fel a kérdés: – Hogyan lehet az, hogy a LED szalagnál a fenti képen azt írtam, hogy a fényáram 73%-ra azaz 27%-kal csökkent, míg a itt látható spot esetében a fényáram mindössze 9%-kal csökkent?

Egyértelmű, hogy arról van szó, hogy a két melegfehér LED fényspektruma nem egyforma. A LED szalag 3000 Kelvines, míg a spot 2700 Kelvines. Tehát a LED szalag fényében nagyobb arányt képvisel a kékes tartomány, így a sárga szalag több fényt szűr ki, mint a 2700Kelvines LED fényéből. Ráadásul ez a LED spot pont egy „LOW BLUE”, azaz alacsony kék fény kibocsájtású LED-del szerelt, így a sárga szalagnak a vártnál is kevesebb kiszűrni-való maradt.


Ha te is szeretnél alumínium profilba szerelt extra melegfehér LED szalagot vásárolni, de a Webáruházunkban nem találsz ITT, akkor válassz INNEN melegfehér aluprofilos LED szalagot és megrendeléskor az egyéb közlemény rovatba írd be, hogy sárga Kapton szalaggal kéred, hogy borostyán színe legyen – és akkor külön felár nélkül így kapod meg kompletten.

Mi ez az egész?

  • Rendszeresen kapunk árajánlat kéréseket vevőinktől, amelyek összetettebb rendszerek, így egyértelműen nem tudják eldönteni a webáruház kínálatából, hogy pontosan miből és mennyire van szükségük.
  • Esetleg olyan információkra is rákérdeznek, melyek fontossága nekünk sem tűnt fel.
  • Segítséget kérnek egy problémájuk megoldásában.
  • Ezeket az információkat emailban megküldtük nekik.
  • Számos esetben, ezek olyan információk, melyeket úgy ítélünk meg, hogy más érdeklődők számára is segítségül szolgálhatnak, így a HOW-TO kategória csoportban anonimizálva közzétesszük őket.
  • FONTOS! A közölt termékek az idő múlásával megszűnhetnek, vagy a újabb változatuk kerülhet forgalomba, amitől egyes tulajdonságaik megszűnhettek, vagy a gyártó újjal ruházhatja fel.
  • De a legfontosabb, hogy az idő múlásával az árak garantáltan változnak. Megtehetnénk, hogy az árakat kitöröljük ezekből a cikkekből, azonban amikor több féle megoldást hasonlítunk össze, ha az idő múlásával az összegek nem is lesznek érvényesek, de tendenciájukat, nagyságrendjeiket tekintve, mégis csak többletinformációt nyújhatnak, így egyelőre ott maradnak az árak is.
.

Ha a böngésződben futtatod a uBlock, vagy hasonló kiegészítőt, (vagy magát a javascriptet,) akkor blokkolod a képek és a menürendszer megjelenítését. Kapcsold ki, ha élvezhető tartalmat akarsz látni!

^
^