25 éves dimmer + toroid trafó + halogén rendszer LED-re cserélése
A segítségeteket szeretném kérni a következő kérdésben:
- 25 éve működik az étkezőasztal fölé szerelt 6 halogén lámpa (6x50W/12VAC), amelyhez a 12 Voltot egy 500 Wattos toroid trafó adja. A csavart az jelenti, hogy a fényerőszabályozást úgy oldottam meg anno, hogy a trafót egy fali „tekerős” kapcsolóval szabályozom. Most a LED világ elérkezésével lecserélném a 300 wattnyi halogén izzólámpát LED-ekre (a korábbihoz hasonlóan GU 5.3-as tűlábasra), de csak 6×6,8 Wattnyi LED-re (OSRAM CRI 90 GU5.3). Amikor kicseréltem az izzókat LED-re, a fali tekerős szabályzó belső biztosítéka kiégett, és ezt többször reprodukálva megcsinálta.
- Visszacserélve az izzólámpákat, szépen világítanak újra.
- Mit csinálok rosszul?

Csak tippelni tudok,
… valószínű túl kicsi a terhelés – így a dimmernek valamilyen instabilitási gondja lehet. A trafóban keletkező indukció nem kerül elvezetésre a szekunder oldalon, így ez visszahat a dimmer működésére. De nem tudom a valós okot ez csak a tippem. Az ilyen dimmereken pl. 60-300W működési tartomány értékeket adtak meg régen. Ha az Öné pont ilyen, akkor a gyártó szerint sem felel meg 6×6,8 azaz 40,8Watt fogyasztással, ha belevesszük a trafó 80%-os hatásfokát, akkor is csak 51 Wattnál vagyunk.
Vélhetően egy kisebb teljesítményű toroid transzformátorra kell cserélnie. Pl. 60-80 Wattosra, de ezzel még nem oldotta meg a problémát, ha a dimmer teljesítményhatára alatt van a fogyasztása, tehát olyan dimmerre is szüksége lesz ami deklaráltan bírja a 40 Watt körüli fogyasztást.
Mellesleg arról sincs információm, hogy az Ön által megvásárolt LED AC Triac dimmelhető (a fali teherős az az), vagy esetleg egyenáramú PWM jellel szabályozható. De vélhetően, ha rövid ideig működött is LED-del és a LED nem hibásodott meg, akkor arra következtetek, hogy a AC12V Triac megfelelő ennek a LED-nek a működtetésére.
Nagyon köszönöm részletes válaszát:
Ami a problémát illeti, megértettem a válaszát, köszönöm a világos fogalmazást.
Visszakerestem a felszerelt dimmert: elvileg 40-400W-ig írja a szabályzást ld. a képen (igaz LED-ről persze nem esik szó, és a kb 300 wattnyi izzólámpát szépen szabályozza is).
A jelenség egyébként az, hogy a belső biztosítékát vágja le (ld a piros feliratot a dimmeren), amit cserélve és újrapróbálkozva, a LED-ek felvillanása nélkül ismét elszáll a biztosíték – mindez annak ellenére történik, hogy az első bekapcsoláskor felkapcsolnak a LED-ek, és néhány másodperc elteltével aludtak csak ki.
Még egy adalék, ami esetleg fontos lehet: a lámpák két réz sodrony között párhuzamosan vannak kötve.
KOPP dimmer element 40 – 400 W | universeel toepasbaar | 230V
Kérdésem annyi, hogy mit javasol a következő próbálkozásra?
- Ha már megvettem a dimmelhető LED-eket, (nem kevésért), vegyek egy kisebb toroidot és próbáljam meg, hátha? Amennyiben nem működik úgy, akkor
- 2hagyjam a dimmelést és kössem be a LED-eket egy sima kapcsolóval szabályzás nélkül?
Még az merül fel bennem, hogy a szekunder oldalon egy kondenzátor bekötésével lehetne valamit kezdeni? itt végleg véget ér a tudásom/tapasztalatom… (sem a kondenzátor méretére sem bekötésére nem tudnám, hogy kezdjek neki).
Nagyon köszönöm gondolatait, ha bármi még felmerülne lehetőségként, nagyon köszönöm, ha leírja.
Magam is meglepődtem a problémán, mert ilyenről még nem hallottam.
Hogy nem hallottam, annak az is az oka, hogy eleve a működtetés lehetséges ugyan, de nem ez a LED gyártók által tervezett módszer, bár egyértelmű, hogy az Osram erre is felkészítette a LED-et.
Igen ez a Dimmer egy általános dimmer, de úgy tippelném, hogy amikor még megtervezték akkor nem számítottak arra, hogy LED-et is akarnak vele dimmelni, ráadásul törpefeszültségűt.
Ha most rákeresünk a Kopp dimmerekre, láthatjuk a 800… típusváltozatokat amelyek LED-re javasoltak, tehát a Kopp is érzékelt valami diszharmóniát az univerzalitás terén: https://www.koppstore.nl/basiselementen/dimmers/led-dimmers/
Én konkrét tanácsot így erre nem tudok adni, csak a kiérkező villanyszerelő adhat – különösen, hogy a megoldásoknak anyagi vonzata van, a véleményemet elmondom, hogy mit tennék:
-
- 0.) Kondenzátort nem tennék, mert ha 12V AC TRIAC szekunder körbe kondenzátort helyezünk, az rontja a dimmelő-képességet. A kondenzátor simítani fogja a szinuszhullámot, ami csökkentheti a TRIAC által vezérelt teljesítmény szabályozásának hatékonyságát. Tehát most úgy működne a fényerőszabályzása, hogy a lámpák 12 Volt váltóáramú szinuszhullámot kapnak, a dimmer kivág a szinuszhullámból így csökken a fényerő. Ha kondenzátort rak be azzal puffereli és próbálja ezt a hullámot simítani, a kivágást visszatölteni, és ezzel rontja a fényerőszabályzás lehetőségét.
- 1.) Rak egy hagyományos kapcsolót és minden működik. Nekem is van két rendszerem ahol a sodrony pár közé fel vannak rögzítve a 12 Voltos LED spotok és toroid trafón keresztül kapják a 12 Volt váltóáramot. Az egyik 100 Wattos trafón keresztül 5×3 Watt LED, a másik 150 Wattos trafón keresztül kb. ugyanezt, de én a Prodax dimmeremet lecseréltem kapcsolóra, mert 16 évvel ezelőtt amikor LED-re váltottam, akkor még nem voltak dimmelhető 12 Voltos LED spotok.
2.) Vesz egy kisebb toroid trafót és vagy beválik, vagy nem. Nem tudom – amiatt, hogy hiába min. 40 Watt szerepel a dimmeren, mi van ha mégis csak izzószálra gondolt a tervezője. Mert az izzószál Ohmikus terhelés a LED általában kapacitív jellegű terhelés így LED-re sokszor külön működési tartomány-értéket adnak meg dimmer gyártók, de itt ugye olyan régi a dimmer, hogy akkor még nem is volt LED világítás.
A LED fényerőszabályzásnak két irányvonala van. A foglalatos 230 Voltos dimmelhető LED-eket a hagyományosan elterjed módon, azaz az Ön által is használt AC TRIAC dimmeléssel fényerőszabályozzuk. Persze nem mindegy, hogy oltási, vagy gyújtási szög vezérléssel, ezért is lehet olyan probléma, hogy bizonyos dimelhető LED – bizonyos AC Triac dimmerrel csúnyán vibrálva működik együtt, de ez most az Ön esetében nem fontos.
A másik, hogy a törpefeszültségű azaz a 12 Voltos LED-eket LED szalag módjára fényerőszabályozunk, azaz a 12 Volt egyenáramot nagyfrekvenciásan megszaggatjuk és a szaggatás telítetlenségével csökkentjük a fényáramot.
Én ez utóbbira alakítanám át a rendszert:
- 3.) Leginkább vennék egy 60 Wattos DC 12 Voltos tápot, egy egyszínű LED szalag dimmert. Ha fontos a dizájn, hogy a falikapcsoló típusa egyezzen a lakásban lévő többivel, akkor abból vennék egy csengőkapcsolót, azaz rugós billenőt, és azzal tudok kapcsolgatni és fényerőszabályozni.Persze ehhez a dimmerhez párosíthatok akárhány kézi, vagy fali távirányítót. Tehát a fara bárhova fel tudok ragasztani akárhány fali tekergetős dimmernek kinéző távirányítót, vagy kézi távirányítót is párosíthatok hozzá.Sőt ha véletlen van Miboxeres színes világítása, és annak a távirányítója több zónás, és van szabad zónája, akkor ahhoz is odapárosíthatom ezt a „volt halogén” rendszert.Sőt ha van a lakásban mondjuk Alexa okos hangszórója, akkor Wifis dimmert vennék, és akkor egyrészt a család a mobilról Tuya alkalmazással is tudja kezelni a világítást, de Alexa észre fogja venni, és hozzáadja a rendszeréhez – onnan kezdve szóval is utasíthatja Alexát, hogy hogyan kapcsolja a világítást.
Most itt a 3. pontban a fokozások fokozását olvashatta. Ha valamilyen hasonló elképzelése van és kér rá konkrét termékajánlatot, jelezze és írok.
+1 dolog: a Kopp termékek nem szerepelnek a kompatibilitási listán: https://www.ledvance.com/00_Free_To_Use/asset-13163983_dimmer_compatibility_mr11_mr16_.pdf
Sőt sok a piros csík, azaz a gyártó által bevizsgált kombináció szerint nem működők.
Amit a 3. pontban írtam – a gyártó nem erősítette meg az oldalán, hogy működne, úgy tűnik a Ledvance/Osram kizárólag az Ön által is választott módszer vizsgálja, tehát a 3. pontban leírtak működését csak én feltételezem, hogy logikailag helyes.
Nagyon köszönöm részletes válaszát és tanácsait.
Igen a 8000-es sorozatot már nem is lehet kapni, ahogy elnéztem a kínálatot, mindenki már csak újabbat kínál, azoknál valóban megjelenik a feliratoknál a LED is. A régivel remekül működött is a rendszer évekig, persze, mert izzólámpákat szabályozott, amire tervezték. Most a toroid ment tönkre, és véletlenül, egy ismerősömtől kaptam egy használt ugyanolyan 30 éves darabot, mint ami tönkrement. Erre cseréltem ki a tönkrement toroidot és ezzel működik is a rendszer, halogén izzólámpával.
(Egyébként ezzel is voltak furcsaságok, amikor erősen le volt szabályozva a fényerő (alig égtek a lámpák) időnként (nem mindig, csak néha, de nem tudtam rájönni mitől igen/nem) a fényerő szakadozni kezdett: ütemesen, fél-1 másodpercenkénti frekvenciával pislantott egyet a fény).
Hogy értse, miért ragaszkodom a jelen setuphoz: a toroid a padláson van (megfelelően bedobozolva), a szabályzás nyilván a szobából történik, a 12V sodrony kb 10 méterre hozza a trafótól a lámpákig az áramot.
A szabályzó dimmer ráadásul egy hármas kapcsolórendszerbe van a falra felszerelve – ahányszor hozzá kell nyúlnom, mindig nagy a szentségelés, mire a két kapcsolót és a dimmert úgy beállítom, hogy mindegyik simán kapcsoljon – nyilván egy ilyenben nem lehet szabadon cserélgetni még a kapcsolókat sem, mert a gyártók ahhoz remekül értenek, hogy mindegyik egy kicsit más méret legyen, mint az elődök.
Mindent egybevetve, még kísérleteznék mielőtt feladnám és áttérnék a kapcsolóra, mert azért a 300 W helyett 50-et szeretnék fogyasztani, és a dimmelhető LEDeket már megvettem.
A fali tekerős dimmer csengőkapcsolóra cserélése működhet, van még csengőkapcsolóm ebből a méretből. Ehhez kellene akkor még egy, Ön által említett 60W/12V-os, nyomógombbal szabályozható trafó/táp (bocs a szakszerűtlen fogalmazásért).
Tehát a terv az lenne, hogy a halogéneket LED-ekre cserélem, a padláson a toroid helyére beteszem ezt a 60W-os szabályzó tápot és a lenti csengőkapcsoló megnyomásával szabályozom (gondolom nyomva-tartva fel-le megy a fényerő, kétszer megnyomva kikapcsol vagy valami hasonló módon működne).
Tudna Önöknél ilyent ajánlani?
Javasolt alapkonstrukció:
# | A kiválasztott árucikkek: | ||
mennyiség: | bruttó egys.ár: | bruttó ára: | |
1. | ![]() |
60W – Scharfer – IP67 DC12 Voltos tápegység Garancia: 7 év azonosító: sch-60-12 |
|
1 darab | 6260,-Ft | 6260,-Ft | |
2. | ![]() |
Miboxer FUT035S+ RF+PUSH DIM/CCT 2in1 vezérlő (12 Amper 12-24 Volt) Garancia: 2 év azonosító: fut035s-plus |
|
1 darab | 3790,-Ft | 3790,-Ft |
Tehát a dimmer Push/GND sorkapcsaira akárhány vezetékes csengőkapcsolót szerelve dimmelhet. Nyomkodásra fel-le kapcsol, olyan fényerőre ahogy előtte hagytuk. Nyomvatartásra fényerőszabályoz.
Opcionálisan akárhány kézi fali rádiófrekis távirányítót tud párosítani hozzá a jövőben.
https://ledrex.hu/mi-light-okos-otthon-smart-home/
Csak egy gyors kérdés:
Elég lesz a 60W-os táp? Nem kellene egy kicsit jobban túlbiztosítani? legalább 100-150W-ra?
Ha nem, már rendelem is így.
Ez a táp 100%-ban terhelhető,
… de ha ezt figyelmen kívül hagyjuk, akkor 80%-os a szabály, a 80% az 48 Watt, az Ön (6×6,8Wattja) 40,8 Wattos fogyasztás. Ez még bőven ez alatt van, csak 68%-on fog működni a táp, tehát tartalék így is van benne.
Erősebbet vehet, csak nincs értelme. Maximum akkor, ha valami hőszigetelt rétegbe rejti el mert nincs más lehetősége, és akkor a hőtermelést nem tudja a táp leadni, akkor mondjuk a 100 Wattos célszerűbb, de csak ekkor.
https://ledrex.hu/prod/sch-100-12/
Praktikus először az asztalon összeszerelni egy kis rendszert és kipróbálni, hogy a nyomókapcsolóval, hogy működik, hogy szabályoz.

Jobb mint rögtön a telepített rendszert lecserélni és utána szembesülni a működéssel.
Sokáig nem tartott hogy visszatérjek:
Ugyan a megkapott táp és szabályozó rendben vannak és működnek, de sajnos a meglévő dimmer helyére fizikai okok miatt nem tudom beszerelni a csengő-nyomókapcsolót (pontosabban nem akarom a padlás bonyolult villanyszerelését átbolygatni emiatt).

Korábbi ötletéhez térek vissza és kérdezem, hogy ez a szabályozó ugye, jól gondolom, hogy képes lesz együttműködni a vásárolt Miboxerrel és szabályozni a LED lámpáim fényerejét (a LEDek alkalmasak erre): https://ledrex.hu/prod/fut-k1/?
Ha igen máris rendelem.
Így van, hozzá lehet párosítani a vezérlőhöz és működtetni fogja.
# | A kiválasztott árucikkek: | ||
mennyiség: | bruttó egys.ár: | bruttó ára: | |
1. | ![]() |
Miboxer K1 fehér fali forgatható fényerőszabályzós kapcsolós távirányító (egyszínű és CCT- színhőmérséklet szabályzós vezérlőkhöz) – gombelemmel Garancia: 2 év azonosító: fut-k1 |
|
1 darab | 5690,-Ft | 5690,-Ft |
Ma összeraktam, tökéletesen működik minden!
Mi ez az egész?
- Rendszeresen kapunk árajánlat kéréseket vevőinktől, amelyek összetettebb rendszerek, így egyértelműen nem tudják eldönteni a webáruház kínálatából, hogy pontosan miből és mennyire van szükségük.
- Esetleg olyan információkra is rákérdeznek, melyek fontossága nekünk sem tűnt fel.
- Segítséget kérnek egy problémájuk megoldásában.
- Ezeket az információkat emailban megküldtük nekik.
- Számos esetben, ezek olyan információk, melyeket úgy ítélünk meg, hogy más érdeklődők számára is segítségül szolgálhatnak, így a HOW-TO kategória csoportban anonimizálva közzétesszük őket.
- FONTOS! A közölt termékek az idő múlásával megszűnhetnek, vagy a újabb változatuk kerülhet forgalomba, amitől egyes tulajdonságaik megszűnhettek, vagy a gyártó újjal ruházhatja fel.
- De a legfontosabb, hogy az idő múlásával az árak garantáltan változnak. Megtehetnénk, hogy az árakat kitöröljük ezekből a cikkekből, azonban amikor több féle megoldást hasonlítunk össze, ha az idő múlásával az összegek nem is lesznek érvényesek, de tendenciájukat, nagyságrendjeiket tekintve, mégis csak többletinformációt nyújhatnak, így egyelőre ott maradnak az árak is.