Válasz:
Az alábbi az elképzelésem:
A túllógó fa lépcsőlap aljából ki kell marni egy 16mm széles és 5mm mély részt:
A LED profil méretei
Ebbe egy alumínium profilt lehet beleragasztani. Ezt az alumínium profilt készre szoktam készíteni, ha van rá igény.
Mivel a lépcső 90cm széles, a profil nem érhet ki a szélére, hiszen egy látszódó végű lépcső az elképzelés.
Ha egy 80cm-es LED szalagban gondolkozunk, akkor az egy 82cm-es alumínium profilba fér el ideálisan. Ezeknek a süllyeszthető profiloknak a végzárója, 1-1cm plusz takarást biztosít, tehát egy összeszerelt LED profil ebben az esetben 84cm teljes hosszúságú, így a 90cm-es lépcsőlap két szélén 3-3cm profilmentes rész lesz. Ebből az jön ki, hogy a profil egy 16mm széles x 824mm hosszú x 5mm mély marásba ragasztható bele. Értelemszerűen a fal felőli 3cm-es szakaszba be kell majd fúrni a végéről, hogy a vezetéket a fal felé ki lehessen vezetni.
Pannon PRO Eloxált Alu süllyesztő opál 2 méteres LED profil végzáróval
Ha úgy gondolják, hogy elég csak 1-1cm profilmentes rész, akkor mindezt átméretezem, de a 80cm hosszú szalagnál több nem fog beleférni, mert ez a szalag 10cm-enként vágható. Nem 12, hanem 24 Voltos szalagban gondolkozom, ez az újabb – egyenletesebb megvilágítás érhető el vele.
Pannon PRO Eloxált Alu süllyesztő átlátszó 2 méteres LED profil végzáróval
Az is eldöntendő, hogy opál takaróelem legyen a profilon, vagy átlátszó. Az opál az felfog a fényből egy kicsit és szórtabbá is teszi a világítást, az átlátszóba belelátunk (bár a lépcső alá ritkán látunk be) és kevésbé lesz szórt a fény. Általában az opálosat szokták választani.
Vékony általában 2 méter hosszú 0,35-ös vezetékpárt szoktam forrasztani rá, így a lépcső belső szélénél összevezethető a lépcsőnkénti vezetékezés egy tápegységhez.
Egy lépcsőfokhoz a 80cm LED-nek 3,9 Wattos fogyasztásával számolhatunk, akkor 9 lépcsőfokkal számolva 35 Watt lesz. Véleményem szerint, ha a LED profilok 2 méteres vezetékekkel a lépcső belsőélek mentén össze vannak kötegelve, az már a kivitelező villanyszerelő kompetenciája, hogy a tápegységet hol helyezi el. Illetve az is kérdéses, hogy a világítást akár kapcsolóval, akár mozgásérzékelővel fogják szerelni, akkor egy kapcsolás hány lépcsősort fog felkapcsolni, mert ha mindet, a 4×9 lépcsőfokot, akkor egy 150 Wattos tápegység is elég, míg ha a 4 lépcsősort szakaszosan kapcsolnák fel akkor 4 darab 35 Wattos kell. Illetve mindezt a kivitelezés helye is befolyásolja, hogy hogyan praktikus.
Eldöntendő:
- Az aluprofil teljes hossza végzárókkal együtt minimum 84, vagy maximum 88cm hosszú legyen? A szalag így is – úgy is 80cm hosszú benne. Az árat nem befolyásolja, mert 1 méterrel kell számolnom az aluprofilt, a felesleg az leeső hulladék.
- Opálos vagy átlátszó legyen a takaróelem?
- 2 méteres vezeték elég-e rá?
- Az alap LED szalag az méterenkénti 4,8 Watt elég-e? Szerintem igen, hiszen dekorációs fény. Lépcsőfokonként 240lumen a 80cm, amiből az opál valamennyit még lefog. Ez kb. egy 3Wattos LED szpottal egyező fényáram, kb. 20Watt hagyományos.
- Melegfehér, középfehér, vagy hidegfehér legyen?
- Tehát 4 lépcsősorhoz, vagy 4x35Wattos táp vagy 2x 100 Wattos táp, vagy 1 darab 150Wattos táppal jön ki a fogyasztás, attól függően, hogy mi az elképzelés a felkapcsolás tekintetében.
Egy darab profil összeszerelve bruttó 6400,-Ft/darab, azaz méretre vágom az aluprofilt, szalagra ráforrasztom a 2 méteres vezetéket végzárókat és az opál, vagy átlátszó elemet méretre vágva rápattintom.
Tehát 27 darab esetén 27×6400 = 172.800,-Ft
… vagy 36 darab esetén 36×6400 = 230.400,-Ft
Ezen felül, akkor 24 Voltos tápegységek kellenek még – valamelyik:
Igen 4x35Wattot írtam ami szükséges, de a 45Wattos olcsóbb!
Természetesen, ha bármilyen irányban variációs elképzelésük van, akkor megnézhetjük úgy is.
Kérem úgy kalkuláljanak, hogy igény esetén nekem ehhez a mennyiséghez kb. 5 munkanap kell az elkészítéshez, valamint megnéztem – ez a profil nekem nincs készleten a teljes mennyiséghez, de jelenleg van az importőrnél az 2 nap alatt beszerezhető.
Kérés:
Átbeszéltük a kivitelezővel a kérdést, és bár nem az ő dolga lenne, de tart tőle, hogy ha minden lépcsőben lesz csík, akkor túl nagy lesz a fényár.
Tud esetleg egy szemléltető képet küldeni, hogy milyen fényerőt jelent az említett LED?
Válasz:
Ez az a LED szalag: https://ledrex.hu/prod/pl-24v-l2835-60-ww/ De a fényképen 30 méter van.
Az a baj, hogy ezt le lehet fényképezni vakítóan erősnek is és nagyon gyengének is. Attól függ, hogy hova hagyjuk fókuszáltatni a fényképezőt, vagy a mobilt, illetve hogy a környezetében mekkora fény van.
Annyit tudok, hogy ilyen lépcsővilágítást általában RGBCCT LED szalaggal csináltatnak velem: https://ledrex.hu/prod/pa-16w-24v-rgb-cct1/ és ez, ha csak fehér fénnyel világít akkor kb. ugyanakkora a fényárama és sosem jeleztek olyat, hogy túl erős.
Az kell belekalkulálni, hogy ez nem a teret fogja megvilágítani, hanem csak egy lépcsősávot. Gyengébb valójában nincs. Lehetne kísérletezni gagyibb termékkel pl. ez: mint pl. ez, de ez valójában sokkal erősebb. Az 5 méteres tekercs csak 12 Wattot fogyaszt, de ugye itt a szalag vékonyságát használják ellenállásnak. Mihelyt feldaraboljuk 80cm-enként rögtön jóval erősebb lesz, és lesz egy drága kivitelezés egy alulméretezett szalagvastagsággal.
Ha kiderül, hogy mégis túl erős, akkor azt tudom javasolni, hogy a táp után közvetlen építsenek be akár egy olcsóbb 2-3 ezer forintos dimmert, azzal le lehet venni a fényáramot a kívánt mértékre. Illetve akkor mindenképp az opálosat kell választani az átlátszó helyett.
Ha jól néztem ki korábban ezt vásárolták: https://ledrex.hu/prod/200-t-0-orap2_ap60ww/. Ehhez képest a méterenkénti fényáramokat összehasonlítva negyed akkora fényű a most általam javasolt.
Így már van értelme fényképpel szemléltetni a fényerő, ha kettő különböző fényforrást fényképezünk le és az egyiket ismerik.
A képen a Pannon méterenkénti 60 LED-esek. Alul 12Watt/m 1250lumen/m – ilyet vettek korábban, 2 méteres aluprofilban.
Felül a 4,8Watt/m 300lumen/m – ez amit most javaslok. Tehát az előző fényáramának csak 24%-a.
Kérdés:
Folyik még az egyeztetés a kivitelezővel, mert újabb aggályai és kérdései merültek fel a világítással kapcsolatban.
Tehát a kérdések:
- Hogyan szokták/lehet elvezetni a ledeket összekötő vezetéket a lépcsőfokok között, hogy az ne látszódjon? Milyen vastag a vezeték, amit el kellene rejteni? Emlékeztetőül: Egyelőre a beton lépcső van csak készen, erre jön a lépcső tappanccsal felhelyezett fa borítás. A betonvésést szeretnék elkerülni.
- Nem tudom, hogy szokott-e ilyet vállalni, de a kapcsolási rajzot tekintve sincs sok elképzelése a mesterünknek.
Az lépcsők a pincét és földszintet, illetve a földszintet és az emeletet kötik össze, váltókapcsoló van minden szinten. Kérdés, hogy hogy nézne ki a kapcsolási rajz, (1) ha egy, illetve ha két trafó lenne és (2) ha minden lépcsősor fénye egyszerre lenne kapcsolható.
VÁLASZ:
1. Gondolom a falépcső esetében nem csak a lépcsőlap, hanem a homloklap (rugdosólap) is kap egy faborítást. Az általam javasolt 0,35-ös keresztmetszetű vezeték külső mérete 2x4mm. Mivel 9 darab lépcsőfokot említett egyben, akkor ez azt jelenti, hogy ugye minden utolsó lépcsőfoknál már 9 vezetéknek kell elférni, mert nem látom értelmét lépcsőfokonként a vezeték összekötéseknek. Ekkor itt 9 vezeték pl. 6x12mm keresztmetszetű helyet igényel. Én úgy gondolom ekkora nútot kell kimarni a fal felőli lépcsőélek takarásban lévő éleiből, és így nem kell betont vésni.
2. Elvi rajzokat készíthetek, íme:
A. verzió Ha már megvannak a váltókapcsoló helyek, akkor egyszerű klasszikus módszer (ugye az alsó a keresztkapcsolós verzió, ha azt akarjuk, hogy a 3 szint egyszerre kapcsolható legyen.)
B. verzió Ha a tápegység és a szalagok közé egy FUT035s+ vezérlőt illeszt, arra akárhány nyomókapcsolót köthet. Azaz nem váltókapcsolót, hanem rugós billenő csengőkapcsolót köthet.
Értelemszerűen, ha két lépcsőkört akarnak kialakítani, akkor két ilyen egység kell, és mindkettőre csak 2-2 nyomókapcsolót kell kötnie és nem kell váltókapcsoló, vagy keresztkapcsoló.
Annyival tud többet, mint az A verzió, hogyha nyomva-tartjuk a kapcsolót akkor fényerőszabályoz. Ha csak nyomogatjuk, akkor fel le kapcsol de olyan fényerővel, amilyenre beállítottuk a nyomva-tartásra.
C. verzió, hasonló mint a B, csak az az eltérés, hogy nem kell a kapcsolók vezetékezésével foglalkozni.
A vezeték nélküli fali dimmerek (valójában csak dimmer kinézetű fali távirányítók) rádiófrekvenciás jelet küldenek a vezérlőnek. Oda ragasztjuk fel (vagy csavarozzuk fel) a hátlapot ahová csak szeretnénk. A kapcsolót (dimmert) egy mágnes tartja a hátlapon, így levehető.
Annyival tud még többet mint a B. verzió, hogy amikor kikapcsolt állapotban nyomva tartjuk a gombot akkor átvált éjszakai irányfényre. Így világít a leggyengébben. Arra jó hogy a fogyasztás ilyenkor szinte semmi, a fénye csak annyi, hogy látjuk hol a lépcső. Egyébként rövid nyomkodással ki-be kapcsoljuk, tekergetéssel fényerőszabályozzuk.
Ide linkelek egy pár terméket, hogyha valamelyik, érdekes akkor a leírását meg tudják nézni:
ERRE VÁLASZOLVA: “Az lépcsők a pincét és földszintet, illetve a földszintet és az emeletet kötik össze, váltókapcsoló van minden szinten. Kérdés, hogy hogy nézne ki a kapcsolási rajz, (1) ha egy, illetve ha két trafó lenne és (2) ha minden lépcsősor fénye egyszerre lenne kapcsolható.”
Ha a klasszikus váltókapcsolós megoldásnál maradnak, amit felvázolt, akkor csakis 2db trafóval logikus megoldani, hiszen a váltókapcsoló párok külön kört működtetnek, és a váltókapcsolóval a 230 Voltos ágat célszerű kapcsolgatni. Valójában megoldható egy trafóval is, de akkor a váltókapcsolókkal a 24 Voltos ágat kapcsolgatjuk – szerintem ez csak túlbonyolítja a kivitelezést, de ilyen is lehet ha a kivitelező erre érez affinitást.