A gondolatmenete helyes. Hiszen egy LED egy fényt kibocsájtó egyenirányító. Tehát akkor működik folyamatosan, ha polaritáshelyesen egyenáramot kap.
Csakhogy a LED gyártók 2009-2010 környékén (valójában előbb kikísérletezték már, de ekkor) vált gyártási gyakorlattá, hogy a LED-eket pulzáló egyenárammal működtetik.
Érthető, ha váltóáramot kap akkor vibrál, hiszen másodpercenként 50-szer kialszik és világít. Igaz, ha a váltóáramot csak egyenirányítják, akkor 100Hz-es pulzáló félhullámú egyenáramot.
Ennek oka, hogy a kísérleti eredmények azt mutatták, hogy így hajtva hosszabb élettartam mellett, nagyobb fényáram és nagyobb hatásfok érhető el.
Hogy ez a mai 2017-es LED-ek esetében is így van minden esetben? – nem tudni – csak azt, hogy az akkor kialakult LED meghajtási gyakorlat még mindig él.
Ami alapvetően nem probléma, ha nagyfrekvenciásan hajtják meg a LED-eket. A baj, hogy az árversenyben spórolnak a gyártók és így az olcsóbb termékek meghajtását a hálózati 50Hz-en (félhullámú 100Hz-en) hagyják. Ahelyett hogy inkább pár-száz Hertz-cel működtetnék, amit a szem már nem tud érzékelni.
Nyilván pl: egy 12 Volt egyenáramot igénylő LED szalag az nem vibrál, hiszen 12 Volt egyenáramot kap, vagy egy áramgenerátoros meghajtású LED sem vibrál, és általában a 2009 előtti úgynevezett Power LED termékek sem vibrálnak, mert egyenáramot kapnak, de a foglalatos 230 Voltos SMD ledes régebben a DIP LED-es termékek pulzáló meghajtásúak.
Ha ez a tény meglepő az Ön számára gondoljon bele, hogyan fényerőszabályozunk egy LED-et? Nem a feszültség csökkentésével.
Hanem úgynevezett PWM vezérléssel. Az egyszerűség kedvéért, ha van egy 12 Voltos LED szalagunk, az valóban nem vibrál, hiszen egyenáramot kap. Ha beiktatunk egy dimmert, mert csökkenteni akarjuk a fényerőt, akkor a dimmer egyszerűen fogalmazva 300Hz-en megszaggatja az egyenáramot és a megszakítások és a áram ellátások arányával játszik, hogy milyen erős legyen a megvilágítás.
És nem a feszültséget csökkentik. Bár az is logikus, hiszen egy 12 Voltos LED 8 Volt környékén eléri a minimális világítást (nyitó feszültséget), de ha megnéz olyat, hogy egy E27-es LED 85-265 Volt között is működik, akkor megtapasztalhatja, hogy akár 85 Voltot kap a LED akár 265 Voltot, akkor is ugyanakkora fényárammal fog világítani. Ha netalán ez a LED fényerőszabályozható, nem tudja a feszültség csökkentésével fényerőszabályozni, csak fázishasítással tudja, azaz a váltóáram színusz-hullámából kivág egy megfelelő darabot, amit a gyártók nem kötnek az orrunkra, de valószínű a LED oldalán szintén PWM vezérlésként, azaz különböző frekvencián, vagy különböző hullámsűrűséggel megszaggatott áramként jelenik meg. Így a LED mindig ugyanolyan feszültséget fog kapni, csak a feszültségkapás sűrűsége és hossza változó, így változik a fényáram is.
Nem tudom mennyire volt érthető, avagy elfogadható az Ön számára a magyarázat, de ez van. Alapvetően az alacsony frekvenciával meghajtott LED a kritikus a szemünk szempontjából. A baj csak az, hogy árérzékeny a piac és minden gyártó olcsóbban igyekszik előállítani a terméket. Azonban egyre többen rá is merik írni, hogy ez nem vibrál, de sajnos ez sem mindig igaz.