
17720,- Ft/darab
Emos 5m 10 gömb piros-sárga-zöld-kék LED Party fényfüzér (fényforrás nem cserélhető)
Különleges LED információk. Nem szokványos meg oldások, vagy ritkább konstrukciók.
Ennek több oka is lehet, de minden bizonnyal a piros LED karakterisztikája alacsony áramokon másképp viselkedik, mint a zöld vagy kék.
Egyszerű RGB LED válaszgörbét is, amelyen látszik, hogy milyen különbségek lehetnek piros, zöld és kék LED-ek fényerő-tartományaiban, bizonyos áramerősségek esetén.
Jó kérdés és nem teljesen alaptalan, de inkább egy félreértelmezett, leegyszerűsített gondolatmenet rejlik mögötte.
Mondhatnánk, hogy igen, de nem úgy, persze a gondolatmenetnek van némi műszaki alapja. A hatásfok növelése érdekében sok LED-meghajtó kapcsolóüzemű technológiát (pl. PWM vagy egyéb kapcsolt módokat) használ, és ennek valóban van néhány előnye:
Tényleg azért vibrálnak a LED-ek, mert így nagyobb fényáramot lehet velük elérni? bővebben…
Bizonyos (olcsóbb-elektronikájú) LED lámpák esetében van olyan, hogy kamerával észlelhető finom sűrű csíkozódás. És persze vannak még durvább csíkozódásúak is, amiből arra következtetek, hogy ezeknél mintha csak egy Graetz-híd után egy áramkorlátozó ellenállással beállították a teljesítményt és kész. Persze vannak olyan retrofit lámpák, pl. a G9-es, ahol nincs is lehetőség komolyabb elektronikát elrejteni.
A LED lámpák esetében a csíkozódás vagy villódzás – ha van, akkor a forrása valóban a LED meghajtó elektronika kialakításából adódik.
A dimming drive mode AM (amplitude modulation) és a PWM (pulse-width modulation) közötti fő különbség az, hogy hogyan szabályozzák a fényerőt egy LED áramkörben.
Igen, de ez nem abszolút szabály, mert léteznek olyan CC (konstans áramú) LED driverek is, amelyek PWM-alapú dimmelést használnak, főleg az olcsóbb vagy kompatibilitási szempontok miatt tervezett modellek.
Vannak hibrid megoldások is, amelyek az AM és PWM kombinációját alkalmazzák, különösen alacsony fényerőszinteken, hogy elkerüljék a színhőmérséklet eltolódást (ez CC LED-eknél előfordulhat kis áram mellett).
Léteznek Dimmtone (pl. Philips) típusú LED lámpák amelyek két különböző színhőmérsékletű LED-eket tartalmaznak, a nagyobb fényáramot a magasabb színhőmérsékletű LED-ek biztosítják, a kisebb fényáramot pedig a melegebb fényű LED-ek. Dimmeléskor a magasabb színhőmérsékletű LED-ek fényáramát csökkentjük, mely által a lámpa teljes színhőmérséklete csökkenni fog, azaz minél kisebb fényerőre állítjuk, annál melegebb lesz a fénye. Ez nem keverendő össze a CCT led világítással, mert ott a fényáram és a színhőmérséklet egymástól függetlenül állítható.
De a címben szereplő kérdés NEM erről szól, hanem arról az esetről, amikor csakis egyféle színhőmérsékletű LED-ek vannak a lámpában, mégis csökken a színhőmérséklet a fényáram csökkenésével!
Miért lehet az, hogy kis fényerőre állítva más színhőmérséklete lesz a LED-lámpának? bővebben…
Igen, egy constant current (CC) LED driver, amely dimmelésre képes, a LED áramát fogja szabályozni a fényerő csökkentése érdekében, feltéve ha tudjuk, hogy az AM és nem PWM dimmelésű.
A DAC a Digital-to-Analog Converter, azaz digitál-analóg átalakító rövidítése. Ez az eszköz vagy áramkör arra szolgál, hogy a digitális jeleket (pl. bináris számokat) analóg feszültséggé vagy árammá alakítsa át.
A grafikon magyarázata a cikk végén olvasható