"LED infó" kategória bejegyzések:

Mindenféle LED-ekről szóló információk egy helyen, típusok összehasonlítása, tesztek, telepítési útmutatók, gyakori kérdések-válaszok vegyesen.

12 Voltos és a 24 Voltos RGB LED szalagok összehasonlítása – melyiket vegyem?

Rávághatnánk, hogy természetesen a 24 Voltosat. Hiszen kétszer akkora feszültség mellett, azonos Amperrel kétszer, akkora teljesítményt vihetünk át.

A LED szalagok esetében mit jelent ez a gyakorlatban?

.

A 24 Voltos RGB LED szalagok előnye:

  • Egy LED vezérlő maximális terhelhetőségénél a maximum áramerősséget adják meg.
    • Ha például egy LED vezérlő 12 Amperes, akkor 12 Voltos szalagból 144 Watt összes fogyasztásút köthetünk rá, azaz pl. egy méterenkénti 14,4 Wattos RGB LED szalagból 10 métert.
    • Ezzel szemben, ha 24 Voltos az ugyanilyen teljesítményű LED szalagunk, akkor már maximum 288 Watt fogyasztású LED szalagot köthetünk rá.
    • Tehát az előbb említett méterenkénti 14,4 Wattos, de 24 Voltos RGB-ből 20 métert. Igen, ez egy fapados számítási módszer, de a lényeg egyértelmű.
    • Ez a példa történetesen azt is jelenti, hogy amennyiben tényleg 12 Amperes RGB LED vezérlőt fogunk használni, és tényleg 20 méter RGB LED szalagot akarunk telepíteni, akkor a 12 Voltos szalag esetében rögtön 2 darab RGB vezérlőt kell vennünk (vagy egy vezérlőt és egy jelerősítőt) a 20 méter működtetéséhez. Ezzel szemben, ha 24 Voltos szalagot veszünk, akkor elég egy darab ilyen RGB vezérlő is.
  • A legfontosabb előnye a 24 Voltosnak, hogy egy ugyanolyan áramköri keresztmetszetű szalagra, ugyanolyan fogyasztást tervezve azt tapaszaljuk, hogy a 24 Voltos LED szalag esetében kisebb a LED szalagon a veszteség.
  • A 24 Voltos LED szalag tápbekötési pontjától egyre távolabbi LED-ek kevésbé veszítenek a fényükből, mint a 12 Voltos esetében.
    • Azaz, azonosan egyenletes és erős fényélmény könnyebben alakítható ki 24 Voltos LED szalagból, hiszen ugyanahhoz a megvilágításhoz, kb. fele annyi bekötést kell kialakítani. (Tudjuk általánosan igaz, – nyilván az adott LED szalag paramétereitől függ – hogy általában 2-5 méteres LED szalag szakaszokat kell kialakítanunk annak érdekében, hogy azok mindkét végén tápvezeték bekötést alakítsunk ki. Ha ezt hosszabb szakaszokon tesszük akkor előfordul, hogy a szalag közepe – akár szemmel láthatóan is – gyengébben fog világítani.)
    • A 24 Voltos LED szalagok alkalmazásával a bekötési pontokat ritkíthatjuk, azaz 5-10 méteres LED szalag szakaszokat is kialakíthatunk, és elég lehet csak azok végeire tápbekötési pontokat létrehoznunk.
    • Mindezen felül, ugye a bekötési pontokhoz a LED szalag mentén egy táp gerincvezetéket is létre kell hoznunk, ami az RGB esetében 4-eres. Értelemszerűen 24 Volt esetében, ugyanakkora teljesítmény átviteléhez vékonyabb (fele akkora keresztmetszetű) vezetéket is használhatunk, ami helyszűke esetén a kivitelezést is könnyíti.
  • Nyilvánvalóan, kisebb pár méteres rendszerek esetében a 24 Voltos rendszerek előnye egyáltalán nem jelenik meg. Ezzel szemben, ha egy szoba mennyezet alatti gipszkarton párkányozásába akarunk RGB LED világítást elrejteni, ami adott esetben 15-30, vagy még több méter LED szalagot igényel, már nem elhanyagolható a 24 Voltos rendszerek előnye.

A 24 Voltos RGB LED szalagok hátránya:

12 Voltos és a 24 Voltos RGB LED szalagok összehasonlítása – melyiket vegyem? bővebben…

Fehér LED szalag összehasonlító teszt

Az alábbiakban 6-féle erősségű, fogyasztású LED szalag kerül bemutatásra. Ha megnézzük, egy LED szalag névleges fogyasztását, és megmérjük a LED szalagunk tényleges fogyasztását és jelentős teljesítmény elmaradást tapasztalunk, a “csalás” kiáltása helyett előbb célszerű megérteni miről is van szó.

Az összehasonlító teszt nem laborkörülmények között készült, így véletlenül sem tekinthetjük hiteles mérésnek. Tehát a mért értékeket nem abszolút értelemben, csak a szalagok egymáshoz viszonyítása tekintetében érdemes használni. Valamint megtudhatjuk, hogy melyiket milyen célra és milyen telepítési móddal célszerű alkalmazni. Ez a 6-féle LED szalag a webáruház 2021. novemberi kínálatában szerepel, melyek műszaki paramétereit a gyártók bármikor megváltoztathatják.

.

Az összehasonlításban csakis a leggyakoribb 12 Voltos beltéri LED szalagok szerepelnek. Nem mértem külön meleg-, közép-, és hidegfehér értékeket, hanem átlagoltam. Valamint egy típusnál csakis a 2200 Kelvines extra melegfehér szalagot mértem, mert ebből csak ez a színhőmérséklet szerepel a webáruház kínálatában – tekintve, hogy az összes többi típusból nincs ilyen színhőmérsékletű.

A fenti képen szereplő szalagok felülről lefelé:

  1. V-TAC méterenként 3,6 Wattos, 60db 2835* SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
  2. Pannon LED méterenként 4,8 Wattos, 60db 2835 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
  3. V-TAC méterenként 7,2 Wattos, 120db 2835* SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
  4. V-TAC méterenkénti 9, vagy 10,8 Wattos** 60db 5050 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: extra melegfehér (borostyán)
  5. Pannon LED méterenként 12 Wattos, 60db 2835 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
  6. V-TAC méterenként 18 Wattos, 240db 2835 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér

Fehér LED szalag összehasonlító teszt bővebben…

Az ART FILAMENT is LED fényforrás, de nem LED szálas, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk

A Vintage stílus kedvelőinek nem kell lemondaniuk az energiatakarékos világítási módról.
Ahogy a lakberendezési divatirányzatok visszanyúlnak a régebbi korokba, ugyanúgy jelenik meg a nosztalgia a régiesebb világítási formák irányába. Ez a csillárok, lámpák, fügesztékek esetében gyakorlatilag végtelen variációt biztosít. Ezzel szemben kérdéses lehet, hogy milyen fényforrást tekerjünk ezekbe a lámpákba. A régies stílusok iránt érdeklődők számára a legnagyobb érzelmet az 1920-as évek körüli úgynevezett Edison izzók váltják ki. Egyrészt az aranysárga fényükkel, másrészt a bőségesen mért izzószálak játékával, amelyek nem izzottak még olyan intenzíven, így káprázás nélkül bele tudtunk nézni és megbabonázhatott bennünket a fénye, mint boszorkánylepkét a petróleum lámpa. Harmadrészt az üvegbúrát sokkal változatosabb formában készítették annak idején, szemben a mai leszűkített sorozat gyártott formavilággal.
Ezeknek az izzóknak ezért volt erőteljesen sárgás fénye és azért tudtunk belenézni, mert a hosszabb élettartam fontosabb volt mint az energiatakarékosság. Gyengén izzottak, így 1800-2600 Kelvin közötti volt a színhőmérsékletük. A korhűség igénye miatt, ma is gyártanak hasonló izzókat hasonlóan energiapazarló fogyasztással. Ha valaki csakis ilyen fényforrások mellett teszi le a voksát az egész lakásban, és az általuk biztosított fényárammal akarja a mai fényigényét megoldani, és ezek összfogyasztását megnézi, érzékelhetően megugró villanyszámla érheti meglepetésként.

.

A fenti képen a 3 fényforrástípus fogyasztását és fényáramát is leolvashatjuk. Látható, hogy tized akkora fogyasztás mellett, a megfelelő LED kiválasztásával ugyanahhoz a fényélményhez jutunk. A színhőmérséklet egyezik, hiszen ugyanúgy választhatunk 2600 Kelvin alatti LED-eket is. A LED-ek gyártói lépést tartanak a divat igényekkel, az energiatakarékos korszerű világítási formákat egyre inkább visszaöltöztetik a régebbi stílusokba.

Az ART FILAMENT is LED fényforrás, de nem LED szálas, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk bővebben…

Milyen LED fényforrást válasszunk a vintage stílusú lakásunkba?

Valljuk be, ez a kérdés egy mediterrán, egy rusztikus, vagy retro stílusban berendezett enteriőrben is fontos. Minél inkább visszanyúlunk az időben, annál inkább figyelemmel kell lennünk a megfelelő LED fényforrás kiválasztásával.

Mennyire legyen egy LED fényforrás vintage stílusú?

Abban egyet érthetünk, hogy a fénykibocsájtó dióda típusok közül csak azok jöhetnek számításba, amelyek izzószálat utánoznak. Vagy ha nem is, akkor valami olyannak kell lennie, aminek a világító felülete, valamilyen izzást utánoz, de akár egy opál felület mögött táncoló lángnyelvet imitáció is besorolható a vintage stílusba.

.

Milyen LED fényforrást válasszunk a vintage stílusú lakásunkba? bővebben…

Hajlékony LED szál, avagy flexible filament LED – a teljes értékű vintage hangulat érdekében

Előzmény:

A COG LED-et (Chip On Glass), azaz üveg, vagy zafír csíkokra épített LED-et évek óta ismerjük és egyre jobb hatásfokot produkálunk vele. Előnyük, hogy sokkal könnyebb körkörös világítást elérni velük, mint egy SMD tokozású LED-del, amelyek esetében opál búrával igyekeznek fokozni a fényterítést több-kevesebb sikerrel.
A COG LED-ek esetében viszont hátrány, hogy a szálak irányába kevesebb fény jut. Ennek a problémának a megoldására, több állásban helyezik el a búra alatt a Filament LED-eket, vagy egyszerűen ügyelnünk arra, hogy annak tudatában válasszunk megfelelő fényforrást, hogy a szálirányba kevesebb fény jut.

Ez a “szálirányban kevesebb a fény” probléma megoldható lenne, ha hajlítható lenne a LED szál, így a megfelelő hajlítás által kiküszöbölhetőek az árnyékos részek.
 


.

…és igen, van flexibilis filament LED is.
Hajlékony LED szál, avagy flexible filament LED – a teljes értékű vintage hangulat érdekében bővebben…

A LED szalag bekötő füle szélesebb, mint a LED profil. Emiatt nem fér bele a LED profilba…

A LED szalag bekötő füle szélesebb, mint a LED profilban a hely, így nem fér bele a LED profilba.
Forrasztani nem tudok, így csak a bekötő klipsznek a szalag végére csíptetése marad.
De mégis, hogy varázsoljam bele a LED profilba?

 

.

vagy így, vagy úgy …

.

Sőt, az alumínium profilon belüli toldó elem használat is majdnem minden esetben megoldható:

.

A LED szalag bekötő füle szélesebb, mint a LED profil. Emiatt nem fér bele a LED profilba… bővebben…

Kerti parti fényfüzérek, típusok, bővíthetőségek, cserélhetőségek

Retro kerti party fényfüzérek mai modern energiatakarékos változatban.
A nyár esti kerti partik igazi hangulati elemei a fényfüzérek.

  • Vásárolhatsz olyan komplett szetteket, amelyekben a színes LED-eket tetszés szerint cserélgethetsz, mert E27-es foglalatúak, így cserélhetőek a LED-ek, és tetszőlegesen hosszabbíthatsz 5, vagy 15 méter többszörösére.
  • Választhatsz olyan szetteket, melyek adapteresek, tehát a LED-ek csak 24 Voltos tápellátással működnek, kis fényűek, és csak diszkrét fényeket biztosítanak egy esti romantikához.
  • Vehetsz üres E27-es foglalatsorokat, melyekbe a külön megvásárolható fényforrásokat tetszésed szerint tekerhetsz be.
.

 

Nézzük a lehetőségeket:

Kerti parti fényfüzérek, típusok, bővíthetőségek, cserélhetőségek bővebben…

.

Ha a böngésződben futtatod a uBlock, vagy hasonló kiegészítőt, (vagy magát a javascriptet,) akkor blokkolod a képek és a menürendszer megjelenítését. Kapcsold ki, ha élvezhető tartalmat akarsz látni!

^
^