"LED szalag információk" kategória bejegyzések:

Amit a LED szalagok telepítéséről, működtetéséről tudni akarsz.

12 Voltos és a 24 Voltos RGB LED szalagok összehasonlítása – melyiket vegyem?

Rávághatnánk, hogy természetesen a 24 Voltosat. Hiszen kétszer akkora feszültség mellett, azonos Amperrel kétszer, akkora teljesítményt vihetünk át.

A LED szalagok esetében mit jelent ez a gyakorlatban?

.

A 24 Voltos RGB LED szalagok előnye:

  • Egy LED vezérlő maximális terhelhetőségénél a maximum áramerősséget adják meg.
    • Ha például egy LED vezérlő 12 Amperes, akkor 12 Voltos szalagból 144 Watt összes fogyasztásút köthetünk rá, azaz pl. egy méterenkénti 14,4 Wattos RGB LED szalagból 10 métert.
    • Ezzel szemben, ha 24 Voltos az ugyanilyen teljesítményű LED szalagunk, akkor már maximum 288 Watt fogyasztású LED szalagot köthetünk rá.
    • Tehát az előbb említett méterenkénti 14,4 Wattos, de 24 Voltos RGB-ből 20 métert. Igen, ez egy fapados számítási módszer, de a lényeg egyértelmű.
    • Ez a példa történetesen azt is jelenti, hogy amennyiben tényleg 12 Amperes RGB LED vezérlőt fogunk használni, és tényleg 20 méter RGB LED szalagot akarunk telepíteni, akkor a 12 Voltos szalag esetében rögtön 2 darab RGB vezérlőt kell vennünk (vagy egy vezérlőt és egy jelerősítőt) a 20 méter működtetéséhez. Ezzel szemben, ha 24 Voltos szalagot veszünk, akkor elég egy darab ilyen RGB vezérlő is.
  • A legfontosabb előnye a 24 Voltosnak, hogy egy ugyanolyan áramköri keresztmetszetű szalagra, ugyanolyan fogyasztást tervezve azt tapaszaljuk, hogy a 24 Voltos LED szalag esetében kisebb a LED szalagon a veszteség.
  • A 24 Voltos LED szalag tápbekötési pontjától egyre távolabbi LED-ek kevésbé veszítenek a fényükből, mint a 12 Voltos esetében.
    • Azaz, azonosan egyenletes és erős fényélmény könnyebben alakítható ki 24 Voltos LED szalagból, hiszen ugyanahhoz a megvilágításhoz, kb. fele annyi bekötést kell kialakítani. (Tudjuk általánosan igaz, – nyilván az adott LED szalag paramétereitől függ – hogy általában 2-5 méteres LED szalag szakaszokat kell kialakítanunk annak érdekében, hogy azok mindkét végén tápvezeték bekötést alakítsunk ki. Ha ezt hosszabb szakaszokon tesszük akkor előfordul, hogy a szalag közepe – akár szemmel láthatóan is – gyengébben fog világítani.)
    • A 24 Voltos LED szalagok alkalmazásával a bekötési pontokat ritkíthatjuk, azaz 5-10 méteres LED szalag szakaszokat is kialakíthatunk, és elég lehet csak azok végeire tápbekötési pontokat létrehoznunk.
    • Mindezen felül, ugye a bekötési pontokhoz a LED szalag mentén egy táp gerincvezetéket is létre kell hoznunk, ami az RGB esetében 4-eres. Értelemszerűen 24 Volt esetében, ugyanakkora teljesítmény átviteléhez vékonyabb (fele akkora keresztmetszetű) vezetéket is használhatunk, ami helyszűke esetén a kivitelezést is könnyíti.
  • Nyilvánvalóan, kisebb pár méteres rendszerek esetében a 24 Voltos rendszerek előnye egyáltalán nem jelenik meg. Ezzel szemben, ha egy szoba mennyezet alatti gipszkarton párkányozásába akarunk RGB LED világítást elrejteni, ami adott esetben 15-30, vagy még több méter LED szalagot igényel, már nem elhanyagolható a 24 Voltos rendszerek előnye.

A 24 Voltos RGB LED szalagok hátránya:

12 Voltos és a 24 Voltos RGB LED szalagok összehasonlítása – melyiket vegyem? bővebben…

Megtévesztő RGB LED szalag fényképek hatására jön a csalódás

A vevő megtévesztése lehet rosszindulatú, de az is lehet, hogy nem szándékos. A probléma, hogy egy RGB LED szalag sokféle színben (elméletileg a szivárvány minden színével) képes világítani. A gyártók nehéz helyzetben vannak akkor, amikor egyetlen fényképpel kell bemutatni egy ilyen portéka képességét. Ennek érdekében a Photoshophoz folyamodnak, hogy próbálják érzékeltetni egy RGB LED szalag sokszínűségét és ezt a képet adja meg a forgalmazók felé, sőt legtöbbször a termék dobozán is ilyen szerepel. Photoshoppal ilyen képek keletkeznek:

.
Sajnos, sok vevő elhiszi, hogy ezek a LED szalagok tényleg tudnak így világítani.

A fenti képen gyönyörű LED szalag fényeket látunk, csak nem igazak, képmanipulációk termékei. Nem mintha nem lennének olyan LED szalagok amelyek képesek egyszerre minden színben pompázni – vannak, de nem ezek.

Ezek a photoshoppolt képek többnyire, de nem kizárólag az olcsóbb, de cserében jobbára a legmegbízhatatlanabb minőségű termékek esetében használatosak, amikor még az eladó sem tudja pontosan, hogy amit árul, azaz a termék mire is képes. Ez a poszt nem tér ki arra a problémára, hogy ezekben az esetekben nem csak nem tudja az RGB szett azt a világítást amit a képen mutatnak, de alulméretezett megolvadó vezérlőket, szétrobbanó tápegységeket, rosszul érintkező LED szalag forrasztásokat mutatnak be a vevők. Ez a poszt azonban, nem ezekről a problémákról szól, hanem a fényélmény becsapásról.

Mi ezekkel az RGB ábrázolásokkal a baj?

Megtévesztő RGB LED szalag fényképek hatására jön a csalódás bővebben…

Fehér LED szalag összehasonlító teszt

Az alábbiakban 6-féle erősségű, fogyasztású LED szalag kerül bemutatásra. Ha megnézzük, egy LED szalag névleges fogyasztását, és megmérjük a LED szalagunk tényleges fogyasztását és jelentős teljesítmény elmaradást tapasztalunk, a “csalás” kiáltása helyett előbb célszerű megérteni miről is van szó.

Az összehasonlító teszt nem laborkörülmények között készült, így véletlenül sem tekinthetjük hiteles mérésnek. Tehát a mért értékeket nem abszolút értelemben, csak a szalagok egymáshoz viszonyítása tekintetében érdemes használni. Valamint megtudhatjuk, hogy melyiket milyen célra és milyen telepítési móddal célszerű alkalmazni. Ez a 6-féle LED szalag a webáruház 2021. novemberi kínálatában szerepel, melyek műszaki paramétereit a gyártók bármikor megváltoztathatják.

.

Az összehasonlításban csakis a leggyakoribb 12 Voltos beltéri LED szalagok szerepelnek. Nem mértem külön meleg-, közép-, és hidegfehér értékeket, hanem átlagoltam. Valamint egy típusnál csakis a 2200 Kelvines extra melegfehér szalagot mértem, mert ebből csak ez a színhőmérséklet szerepel a webáruház kínálatában – tekintve, hogy az összes többi típusból nincs ilyen színhőmérsékletű.

A fenti képen szereplő szalagok felülről lefelé:

  1. V-TAC méterenként 3,6 Wattos, 60db 2835* SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
  2. Pannon LED méterenként 4,8 Wattos, 60db 2835 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
  3. V-TAC méterenként 7,2 Wattos, 120db 2835* SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
  4. V-TAC méterenkénti 9, vagy 10,8 Wattos** 60db 5050 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: extra melegfehér (borostyán)
  5. Pannon LED méterenként 12 Wattos, 60db 2835 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
  6. V-TAC méterenként 18 Wattos, 240db 2835 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér

Fehér LED szalag összehasonlító teszt bővebben…

Lila LED szalag, pink LED szalag, vérnarancs LED szalag, türkiz LED szalag, libazöld LED szalag – de honnan?

Egyszínű színes LED szalagokból a gyártók előszeretettel csak a három alapszínt, a pirosat, zöldet és a kéket gyártják, néhányuk sárgát is. A pink már igen ritka, a lila pedig még ritkább. De van akinek narancssárga, vagy éppen türkizkék LED szalagra van igénye.
Erre az a válasz, hogy vegyen egy RGB LED szalagot és mindenki keverje ki a neki tetsző árnyalatot. Van aki nem akar távirányítós vezérlős rendszert, egyszerűen csak azt akarja, hogyha felkapcsolja a villanyt, akkor narancssárga legyen mindig és kész. Ehhez feleslegesnek érzi, hogy egyetlen szín kedvéért vegyen egy olyan rendszert amely tudja a szivárvány összes színét, tud világítási effekteket, tud fényerőszabályozni. Minek vegye, ha ezekre soha nem lesz szüksége?

.

Két megoldás van, de mindkettőhöz vagy RGB LED szalag kell, vagy két különböző színű LED szalagot kell egymás mellé ragasztanunk.
Lila LED szalag, pink LED szalag, vérnarancs LED szalag, türkiz LED szalag, libazöld LED szalag – de honnan? bővebben…

RGB LED szalag összehasonlító teszt

Ha megnézzük, egy LED szalag névleges fogyasztását, és megmérjük a LED szalagunk tényleges fogyasztását és jelentős teljesítmény elmaradást tapasztalunk, a “csalás” kiáltása helyett előbb célszerű megérteni miről is van szó.

Az összehasonlító teszt eredménye nem arról szól, hogy melyik a jobb és melyik a rosszabb, hanem arról, hogy milyen célra melyiket érdemesebb választani. Most 2021. márciusában a webáruház kínálatában szereplő 6 fajta RGB LED szalag fogyasztási és fényteljesítményét hasonlítjuk össze.

.

RGB LED szalag összehasonlító teszt bővebben…

Melyik az a LED szalag vezérlő, amelyik futófényt tud csinálni az egyszínű LED szalagomból?

Nézem, olvasom végig a vezérlőket. Vannak különböző villogási lehetőségek egyes távirányító gombokra, sőt a villogások sebességét, és a fényerejét is állíthatom, de soha semelyiknél nem szerepel futófény funkció, miért?

A válasz egyszerű: – egyik sem képes rá! Sem az egyszínű LED szalag, sem a hozzávaló vezérlők, dimmerek nem alkalmasak arra, hogy futófény világítást alakítsunk ki.

.

Ha elég ügyes vagy, és mindenképp egy egyszínű LED szalagból akarsz futófényt csinálni, akkor egy RGB vezérlővel megtudod oldani!
 

Előtte nézzük át mi az alapvető probléma:

Melyik az a LED szalag vezérlő, amelyik futófényt tud csinálni az egyszínű LED szalagomból? bővebben…

A LED szalag bekötő füle szélesebb, mint a LED profil. Emiatt nem fér bele a LED profilba…

A LED szalag bekötő füle szélesebb, mint a LED profilban a hely, így nem fér bele a LED profilba.
Forrasztani nem tudok, így csak a bekötő klipsznek a szalag végére csíptetése marad.
De mégis, hogy varázsoljam bele a LED profilba?

 

.

vagy így, vagy úgy …

.

Sőt, az alumínium profilon belüli toldó elem használat is majdnem minden esetben megoldható:

.

A LED szalag bekötő füle szélesebb, mint a LED profil. Emiatt nem fér bele a LED profilba… bővebben…

.

Ha a böngésződben futtatod a uBlock, vagy hasonló kiegészítőt, (vagy magát a javascriptet,) akkor blokkolod a képek és a menürendszer megjelenítését. Kapcsold ki, ha élvezhető tartalmat akarsz látni!

^
^