"RGB LED-információk" kategória bejegyzések:

Amit az RGB világításról, annak jellemzőiről, a telepítéséről, használatáról tudni lehet.

12 Voltos és a 24 Voltos RGB LED szalagok összehasonlítása – melyiket vegyem?

Rávághatnánk, hogy természetesen a 24 Voltosat. Hiszen kétszer akkora feszültség mellett, azonos Amperrel kétszer, akkora teljesítményt vihetünk át.

A LED szalagok esetében mit jelent ez a gyakorlatban?

.

A 24 Voltos RGB LED szalagok előnye:

  • Egy LED vezérlő maximális terhelhetőségénél a maximum áramerősséget adják meg.
    • Ha például egy LED vezérlő 12 Amperes, akkor 12 Voltos szalagból 144 Watt összes fogyasztásút köthetünk rá, azaz pl. egy méterenkénti 14,4 Wattos RGB LED szalagból 10 métert.
    • Ezzel szemben, ha 24 Voltos az ugyanilyen teljesítményű LED szalagunk, akkor már maximum 288 Watt fogyasztású LED szalagot köthetünk rá.
    • Tehát az előbb említett méterenkénti 14,4 Wattos, de 24 Voltos RGB-ből 20 métert. Igen, ez egy fapados számítási módszer, de a lényeg egyértelmű.
    • Ez a példa történetesen azt is jelenti, hogy amennyiben tényleg 12 Amperes RGB LED vezérlőt fogunk használni, és tényleg 20 méter RGB LED szalagot akarunk telepíteni, akkor a 12 Voltos szalag esetében rögtön 2 darab RGB vezérlőt kell vennünk (vagy egy vezérlőt és egy jelerősítőt) a 20 méter működtetéséhez. Ezzel szemben, ha 24 Voltos szalagot veszünk, akkor elég egy darab ilyen RGB vezérlő is.
  • A legfontosabb előnye a 24 Voltosnak, hogy egy ugyanolyan áramköri keresztmetszetű szalagra, ugyanolyan fogyasztást tervezve azt tapaszaljuk, hogy a 24 Voltos LED szalag esetében kisebb a LED szalagon a veszteség.
  • A 24 Voltos LED szalag tápbekötési pontjától egyre távolabbi LED-ek kevésbé veszítenek a fényükből, mint a 12 Voltos esetében.
    • Azaz, azonosan egyenletes és erős fényélmény könnyebben alakítható ki 24 Voltos LED szalagból, hiszen ugyanahhoz a megvilágításhoz, kb. fele annyi bekötést kell kialakítani. (Tudjuk általánosan igaz, – nyilván az adott LED szalag paramétereitől függ – hogy általában 2-5 méteres LED szalag szakaszokat kell kialakítanunk annak érdekében, hogy azok mindkét végén tápvezeték bekötést alakítsunk ki. Ha ezt hosszabb szakaszokon tesszük akkor előfordul, hogy a szalag közepe – akár szemmel láthatóan is – gyengébben fog világítani.)
    • A 24 Voltos LED szalagok alkalmazásával a bekötési pontokat ritkíthatjuk, azaz 5-10 méteres LED szalag szakaszokat is kialakíthatunk, és elég lehet csak azok végeire tápbekötési pontokat létrehoznunk.
    • Mindezen felül, ugye a bekötési pontokhoz a LED szalag mentén egy táp gerincvezetéket is létre kell hoznunk, ami az RGB esetében 4-eres. Értelemszerűen 24 Volt esetében, ugyanakkora teljesítmény átviteléhez vékonyabb (fele akkora keresztmetszetű) vezetéket is használhatunk, ami helyszűke esetén a kivitelezést is könnyíti.
  • Nyilvánvalóan, kisebb pár méteres rendszerek esetében a 24 Voltos rendszerek előnye egyáltalán nem jelenik meg. Ezzel szemben, ha egy szoba mennyezet alatti gipszkarton párkányozásába akarunk RGB LED világítást elrejteni, ami adott esetben 15-30, vagy még több méter LED szalagot igényel, már nem elhanyagolható a 24 Voltos rendszerek előnye.

A 24 Voltos RGB LED szalagok hátránya:

12 Voltos és a 24 Voltos RGB LED szalagok összehasonlítása – melyiket vegyem? bővebben…

Megtévesztő RGB LED szalag fényképek hatására jön a csalódás

A vevő megtévesztése lehet rosszindulatú, de az is lehet, hogy nem szándékos. A probléma, hogy egy RGB LED szalag sokféle színben (elméletileg a szivárvány minden színével) képes világítani. A gyártók nehéz helyzetben vannak akkor, amikor egyetlen fényképpel kell bemutatni egy ilyen portéka képességét. Ennek érdekében a Photoshophoz folyamodnak, hogy próbálják érzékeltetni egy RGB LED szalag sokszínűségét és ezt a képet adja meg a forgalmazók felé, sőt legtöbbször a termék dobozán is ilyen szerepel. Photoshoppal ilyen képek keletkeznek:

.
Sajnos, sok vevő elhiszi, hogy ezek a LED szalagok tényleg tudnak így világítani.

A fenti képen gyönyörű LED szalag fényeket látunk, csak nem igazak, képmanipulációk termékei. Nem mintha nem lennének olyan LED szalagok amelyek képesek egyszerre minden színben pompázni – vannak, de nem ezek.

Ezek a photoshoppolt képek többnyire, de nem kizárólag az olcsóbb, de cserében jobbára a legmegbízhatatlanabb minőségű termékek esetében használatosak, amikor még az eladó sem tudja pontosan, hogy amit árul, azaz a termék mire is képes. Ez a poszt nem tér ki arra a problémára, hogy ezekben az esetekben nem csak nem tudja az RGB szett azt a világítást amit a képen mutatnak, de alulméretezett megolvadó vezérlőket, szétrobbanó tápegységeket, rosszul érintkező LED szalag forrasztásokat mutatnak be a vevők. Ez a poszt azonban, nem ezekről a problémákról szól, hanem a fényélmény becsapásról.

Mi ezekkel az RGB ábrázolásokkal a baj?

Megtévesztő RGB LED szalag fényképek hatására jön a csalódás bővebben…

Lila LED szalag, pink LED szalag, vérnarancs LED szalag, türkiz LED szalag, libazöld LED szalag – de honnan?

Egyszínű színes LED szalagokból a gyártók előszeretettel csak a három alapszínt, a pirosat, zöldet és a kéket gyártják, néhányuk sárgát is. A pink már igen ritka, a lila pedig még ritkább. De van akinek narancssárga, vagy éppen türkizkék LED szalagra van igénye.
Erre az a válasz, hogy vegyen egy RGB LED szalagot és mindenki keverje ki a neki tetsző árnyalatot. Van aki nem akar távirányítós vezérlős rendszert, egyszerűen csak azt akarja, hogyha felkapcsolja a villanyt, akkor narancssárga legyen mindig és kész. Ehhez feleslegesnek érzi, hogy egyetlen szín kedvéért vegyen egy olyan rendszert amely tudja a szivárvány összes színét, tud világítási effekteket, tud fényerőszabályozni. Minek vegye, ha ezekre soha nem lesz szüksége?

.

Két megoldás van, de mindkettőhöz vagy RGB LED szalag kell, vagy két különböző színű LED szalagot kell egymás mellé ragasztanunk.
Lila LED szalag, pink LED szalag, vérnarancs LED szalag, türkiz LED szalag, libazöld LED szalag – de honnan? bővebben…

RGB LED szalag összehasonlító teszt

Ha megnézzük, egy LED szalag névleges fogyasztását, és megmérjük a LED szalagunk tényleges fogyasztását és jelentős teljesítmény elmaradást tapasztalunk, a “csalás” kiáltása helyett előbb célszerű megérteni miről is van szó.

Az összehasonlító teszt eredménye nem arról szól, hogy melyik a jobb és melyik a rosszabb, hanem arról, hogy milyen célra melyiket érdemesebb választani. Most 2021. márciusában a webáruház kínálatában szereplő 6 fajta RGB LED szalag fogyasztási és fényteljesítményét hasonlítjuk össze.

.

RGB LED szalag összehasonlító teszt bővebben…

RGBW LED szalag összehasonlító teszt

Az alábbiakban 5 forgalmazó RGBW LED szalagja került összehasonlításra. Nincs olyan, hogy abszolút jobb vagy rosszabb, mert erősen függ a felhasználás körülményeitől, céljától és hogy igazán értékeljünk egy terméket, az aktuális árát is ismernünk kell.

.

A cikkben bemutatásra kerül mind az 5 termék előnye és hátránya, de ne felejtsük el, hogy a jövőben bármelyik termék paramétere bármikor változhat. Sokszor ugyanazzal az azonosítóval, cikkszámmal jelennek meg újabb módosított termékek – külön figyelmeztetés nélkül. Ez nem csak a LED szalagokra, hanem akár a foglalatos termékekre is igaz, vagy akár a lámpatestekre. Akár hazai importőr márkaneve alatt futó termékekről van szó, akár nemzetközi disztribútorról, mindegyikőjük gyárttat és nem gyárt.
RGBW LED szalag összehasonlító teszt bővebben…

RGBW világítások

RGBW világítás alatt azt értjük, hogy az adott LED fényforrás a piros, zöld és kék chipek mellett valamilyen fehér (hideg, közép, meleg) chipet is tartalmaz. Ezáltal egyetlen fényforrásunk egyszerre biztosíthat színes hangulatvilágítást és teljes értékű fehér fényű világítást.
Vannak foglalatos termékek, jelen esetben E27 foglalatúak amelyek erre képesek.

.

És léteznek LED szalagok. Tehát egy LED szalagon belül, a három alapszín mellett, valamilyen színhőmérsékletű fehér fényű chip is található. Az RGBWW, amikor egy melegfehér dióda egybe van tokozva a 3 alapszínnel, RGB-WW amikor a melegfehér dióda önálló tokozású LED és az RGB LED-del felváltva külön-külön van a szalagra forrasztva. Az RGB-CW, ugyanaz a megoldás mint az előbbi, csak nem melegfehér, hanem hidegfehér LED-del. Ezek pedig ITT találhatóak.

RGBW világítások bővebben…

RGBW LED szalag típusok

RGBW LED szalagok alatt az értendő, hogy a szalagon a három alapszín mellett, valamilyen színhőmérsékletű fehér fényű chip is található. Az RGBWW, amikor egy melegfehér dióda egybe van tokozva a 3 alapszínnel, RGB-WW amikor a melegfehér dióda önálló tokozású LED és az RGB LED-del felváltva külön-külön van a szalagra forrasztva. Az RGB-CW, ugyanaz a megoldás mint az előbbi, csak nem melegfehér, hanem hidegfehér LED-del. Az ilyen, összességben RGBW LED-nek nevezett megoldások lényege, hogy egyetlen termék tudja biztosítani, a színes hangulatvilágítást és a fehér fényt is.

.

Ezzel a fenti bekezdéssel, már el is jutottunk az RGB-W és az RGBW LED szalagok közötti lényeges különbséghez.
 
Azt tudjuk, hogy egy 12 Voltos LED szalag 3 LED-enként vágható. Csakhogy az RGB-W LED szalagon külön van a színes és az fehér LED így 6 darab (3+3) szükséges a 12 Volthoz. Ebből az következik, hogy egy 12Voltos RGB-W LED szalag csak 6 LED-enként vágható.
 
Ezzel szemben az RGBW LED szalagon az összes szín chip egybe van tokozva. Tehát egy 12 Voltos RGBW LED szalag 3 LED-enként vágható, csakhogy ebből a 24 Voltos az amiből nagyobb a kínálat. Mivel a 24 Volttal 6 LED-et lehet meghajtani, így ez is csak 6 LED-enként daraboltható.
RGBW LED szalag típusok bővebben…

Mi kell az RGBW LED szalagok működtetéséhez?

Hogy mi kell a működtetéshez? Természetesen egy speciális vezérlő, és ugyanúgy mint bármi más LED szalaghoz egy megfelelően méretezett tápegység, vezetékek – nem is akár milyen -, bekötő-, toldóelemek, alumínium LED profilok, egyéb csatlakozóelemek, vagy forrasztani tudás.

.

Az RGBW LED szalagok vezérlése kapcsolása

 
Az RGBW LED szalag vezérlők lehetnek, vezetékes fali érintőkapcsolósak, lehetnek infravörös távirányítósak, és lehetnek rádiófrekvenciás távirányítósak, amelyen belül léteznek 2.4G rendszerűek.
Mi kell az RGBW LED szalagok működtetéséhez? bővebben…

.

Ha a böngésződben futtatod a uBlock, vagy hasonló kiegészítőt, (vagy magát a javascriptet,) akkor blokkolod a képek és a menürendszer megjelenítését. Kapcsold ki, ha élvezhető tartalmat akarsz látni!

^
^