Tényleg azért vibrálnak a LED-ek, mert így nagyobb fényáramot lehet velük elérni?

Jó kérdés és nem teljesen alaptalan, de inkább egy félreértelmezett, leegyszerűsített gondolatmenet rejlik mögötte.

.

Mondhatnánk, hogy igen, de nem úgy, persze a gondolatmenetnek van némi műszaki alapja. A hatásfok növelése érdekében sok LED-meghajtó kapcsolóüzemű technológiát (pl. PWM vagy egyéb kapcsolt módokat) használ, és ennek valóban van néhány előnye:

 

1. Nagyobb frekvenciájú PWM meghajtás segíthet az átlagos fényáram növelésében

A LED-ek nem lineárisan viselkednek a feszültség és az áram függvényében. Ha rövid, nagyobb áramú impulzusokat kapnak magas frekvencián, akkor a csúcsfényáram nagyobb lehet, mint ha folyamatosan alacsonyabb egyenárammal hajtanánk meg őket.

Ez bizonyos LED-típusok esetében a hatásfokot is javíthatja (főleg foszforos fehér LED-eknél), mivel a hőtermelés másképp oszlik el az impulzusok között.

Ez az elv egyébként hasonló ahhoz, ahogyan egyes vaku LED-eket rövid időre túlhajtanak a fényképezőgépekben, hogy nagyobb fényáramot érjenek el anélkül, hogy a LED túlmelegedne.

2. LED-ek élettartama és nagyobb frekvenciájú vezérlés

A nagyobb frekvenciájú PWM meghajtás önmagában nem csökkenti a LED élettartamát, ha megfelelő paraméterekkel használják. Az viszont tény, hogy a LED-ek élettartama inkább az átlagos hőmérséklettől függ, nem pedig attól, hogy DC vagy PWM-meghajtást kapnak.

Ha a LED túl van vezérelve, a magasabb csúcsáram hosszú távon gyorsabb degradációhoz vezethet, különösen, ha nem megfelelő a hőelvezetés.

3. Stabilizált DC vs. Nagyobb frekvenciájú PWM

A stabilizált egyenáram (DC) mindig a legstabilabb és legjobb megoldás lenne, ha nincs helykorlát a tápegység számára. Azonban kapcsolóüzemű tápokkal (PWM, boost konverterek stb.) hatékonyabban lehet energiát átalakítani, és az olcsóbb, kisebb méretű meghajtó elektronikák emiatt gyakran PWM-alapúak.

Ha a PWM frekvencia nagyon magas (10 kHz felett), akkor az emberi szem nem érzékeli a vibrálást, és a hatásfok is kedvező lehet.

Tehát egy jól beállított, megfelelő frekvenciájú PWM meghajtás valóban kombinálhatja a nagyobb fényáramot, jó hatásfokot és megfelelő élettartamot, de ez nem egy általános szabály, hanem egy adott alkalmazástól függő optimalizáció kérdése.

Akkor a vibrálás tényleg a nagyobb fényáram miatt kell?

Nem kell – csak úgy olcsóbb 🙁 . A vibrálás fő oka általában:

  1. Alacsony PWM frekvencia (100 Hz – 500 Hz tartomány) → látható villódzás.
  2. Hálózati AC egyenirányítása után nem megfelelő szűrése → 100 Hz-es villogás.
  3. Olcsó meghajtók, amelyek nem használnak puffer kondenzátort → instabil áramellátás.
  4. Túlzottan agresszív PWM vezérlés alacsony fényerőnél → csíkozódás kamerával nézve.

Létezhet olyan kombináció, amely növeli a fényáramot és a hatásfokot, miközben az élettartam nem csökken? – Igen, ha megfelelő PWM frekvenciával és impulzusparaméterekkel történik a vezérlés.

Azért vibrálnak a LED-ek, mert nagyobb fényáramot akarnak kihozni belőlük? – Nem teljesen. A vibrálás inkább az olcsó, nem megfelelően szűrt vagy alacsony frekvenciájú meghajtás miatt van.

.
^
^