"Teszt" kategória bejegyzések:
LED lámpák, vagy szalagok, vezérlők összehasonlító tesztjei.
Szabályozható színhőmérsékletű, azaz CCT LED szalagok fogyasztás és fényáram vizsgálata különböző bekötési módokkal
Egyre jobban terjednek a 24 Voltos LED szalagok a 12 Voltosak helyett. Sokan megtapasztalták ezek előnyét az egyszínű és RGB LED szalagok esetében is. A legfontosabb előny, hogy azonos keresztmetszeten kétszer akkora teljesítmény vihető át, így egy kivitelezés során általánosságban igaz, hogy feleannyi bekötési pontot lehet kialakítani, ami a kivitelezést könnyíti, azaz a bekötési pontoktól távolodva messzebb jelentkezik az érzékelhető fényáram csökkenés. Számos gyártó már eleve a szokásos 5 méteres tekercsek helyett 10 méteres tekercseket kínál 24 Volt esetében.
Természetesen ez nem minden esetben igaz, hiszen a szalagok méterenkénti teljesítménye és a szalag konstrukciója erre is hatással van.
Csak Dall-E fantázia – szemléltetésképpen
Joggal merül fel a kérdés, hogy mi a helyzet a CCT, azaz a színhőmérséklet-szabályozható LED szalagok esetében? Ezeknél is elég lehet a 10 méteres szakaszok 2 végponti bekötése?
Egyúttal megvizsgáljuk azt is, hogy a LED szalagok névleges fogyasztását hogyan is kell értelmezni, hiszen egy vezérlő amennyiben mixeli a színeket, avagy jelen esetben a színhőmérsékletet, akkor gyártók figyelembe veszik, hogy a mixelés során a fényáram ingadozásokat kiküszöböljék, így joggal lehet azt feltételezni, hogy egy kikevert szín, vagy színhőmérséklet nem fog kétszer akkora teljesítménnyel világítani, mintha csak egy színcsatornát használnánk. Emiatt nem feltételezhetjük azt, hogy vezérlőn keresztül használva egy többszínű LED szalagot elérjük névleges fogyasztást.
12 Voltos és a 24 Voltos RGB LED szalagok összehasonlítása – melyiket vegyem?
Rávághatnánk, hogy természetesen a 24 Voltosat. Hiszen kétszer akkora feszültség mellett, azonos Amperrel kétszer, akkora teljesítményt vihetünk át.
A LED szalagok esetében mit jelent ez a gyakorlatban?
A 24 Voltos RGB LED szalagok előnye:
- Egy LED vezérlő maximális terhelhetőségénél a maximum áramerősséget adják meg.
- Ha például egy LED vezérlő 12 Amperes, akkor 12 Voltos szalagból 144 Watt összes fogyasztásút köthetünk rá, azaz pl. egy méterenkénti 14,4 Wattos RGB LED szalagból 10 métert.
- Ezzel szemben, ha 24 Voltos az ugyanilyen teljesítményű LED szalagunk, akkor már maximum 288 Watt fogyasztású LED szalagot köthetünk rá.
- Tehát az előbb említett méterenkénti 14,4 Wattos, de 24 Voltos RGB-ből 20 métert. Igen, ez egy fapados számítási módszer, de a lényeg egyértelmű.
- Ez a példa történetesen azt is jelenti, hogy amennyiben tényleg 12 Amperes RGB LED vezérlőt fogunk használni, és tényleg 20 méter RGB LED szalagot akarunk telepíteni, akkor a 12 Voltos szalag esetében rögtön 2 darab RGB vezérlőt kell vennünk (vagy egy vezérlőt és egy jelerősítőt) a 20 méter működtetéséhez. Ezzel szemben, ha 24 Voltos szalagot veszünk, akkor elég egy darab ilyen RGB vezérlő is.
- A legfontosabb előnye a 24 Voltosnak, hogy egy ugyanolyan áramköri keresztmetszetű szalagra, ugyanolyan fogyasztást tervezve azt tapaszaljuk, hogy a 24 Voltos LED szalag esetében kisebb a LED szalagon a veszteség.
- A 24 Voltos LED szalag tápbekötési pontjától egyre távolabbi LED-ek kevésbé veszítenek a fényükből, mint a 12 Voltos esetében.
- Azaz, azonosan egyenletes és erős fényélmény könnyebben alakítható ki 24 Voltos LED szalagból, hiszen ugyanahhoz a megvilágításhoz, kb. fele annyi bekötést kell kialakítani. (Tudjuk általánosan igaz, – nyilván az adott LED szalag paramétereitől függ – hogy általában 2-5 méteres LED szalag szakaszokat kell kialakítanunk annak érdekében, hogy azok mindkét végén tápvezeték bekötést alakítsunk ki. Ha ezt hosszabb szakaszokon tesszük akkor előfordul, hogy a szalag közepe – akár szemmel láthatóan is – gyengébben fog világítani.)
- A 24 Voltos LED szalagok alkalmazásával a bekötési pontokat ritkíthatjuk, azaz 5-10 méteres LED szalag szakaszokat is kialakíthatunk, és elég lehet csak azok végeire tápbekötési pontokat létrehoznunk.
- Mindezen felül, ugye a bekötési pontokhoz a LED szalag mentén egy táp gerincvezetéket is létre kell hoznunk, ami az RGB esetében 4-eres. Értelemszerűen 24 Volt esetében, ugyanakkora teljesítmény átviteléhez vékonyabb (fele akkora keresztmetszetű) vezetéket is használhatunk, ami helyszűke esetén a kivitelezést is könnyíti.
- Nyilvánvalóan, kisebb pár méteres rendszerek esetében a 24 Voltos rendszerek előnye egyáltalán nem jelenik meg. Ezzel szemben, ha egy szoba mennyezet alatti gipszkarton párkányozásába akarunk RGB LED világítást elrejteni, ami adott esetben 15-30, vagy még több méter LED szalagot igényel, már nem elhanyagolható a 24 Voltos rendszerek előnye.
A 24 Voltos RGB LED szalagok hátránya:
12 Voltos és a 24 Voltos RGB LED szalagok összehasonlítása – melyiket vegyem? bővebben…
Fehér LED szalag összehasonlító teszt
Az alábbiakban 6-féle erősségű, fogyasztású LED szalag kerül bemutatásra. Ha megnézzük, egy LED szalag névleges fogyasztását, és megmérjük a LED szalagunk tényleges fogyasztását és jelentős teljesítmény elmaradást tapasztalunk, a “csalás” kiáltása helyett előbb célszerű megérteni miről is van szó.
Az összehasonlító teszt nem laborkörülmények között készült, így véletlenül sem tekinthetjük hiteles mérésnek. Tehát a mért értékeket nem abszolút értelemben, csak a szalagok egymáshoz viszonyítása tekintetében érdemes használni. Valamint megtudhatjuk, hogy melyiket milyen célra és milyen telepítési móddal célszerű alkalmazni. Ez a 6-féle LED szalag a webáruház 2021. novemberi kínálatában szerepel, melyek műszaki paramétereit a gyártók bármikor megváltoztathatják.
Az összehasonlításban csakis a leggyakoribb 12 Voltos beltéri LED szalagok szerepelnek. Nem mértem külön meleg-, közép-, és hidegfehér értékeket, hanem átlagoltam. Valamint egy típusnál csakis a 2200 Kelvines extra melegfehér szalagot mértem, mert ebből csak ez a színhőmérséklet szerepel a webáruház kínálatában – tekintve, hogy az összes többi típusból nincs ilyen színhőmérsékletű.
A fenti képen szereplő szalagok felülről lefelé:
- V-TAC méterenként 3,6 Wattos, 60db 2835* SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
- Pannon LED méterenként 4,8 Wattos, 60db 2835 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
- V-TAC méterenként 7,2 Wattos, 120db 2835* SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
- V-TAC méterenkénti 9, vagy 10,8 Wattos** 60db 5050 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: extra melegfehér (borostyán)
- Pannon LED méterenként 12 Wattos, 60db 2835 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
- V-TAC méterenként 18 Wattos, 240db 2835 SMD LED-del szerelt beltéri 12 Voltos 5 méteres szalag: melegfehér, középfehér, hidegfehér
RGB LED szalag összehasonlító teszt
Ha megnézzük, egy LED szalag névleges fogyasztását, és megmérjük a LED szalagunk tényleges fogyasztását és jelentős teljesítmény elmaradást tapasztalunk, a “csalás” kiáltása helyett előbb célszerű megérteni miről is van szó.
Az összehasonlító teszt eredménye nem arról szól, hogy melyik a jobb és melyik a rosszabb, hanem arról, hogy milyen célra melyiket érdemesebb választani. Most 2021. márciusában a webáruház kínálatában szereplő 6 fajta RGB LED szalag fogyasztási és fényteljesítményét hasonlítjuk össze.
RGB LED szalag összehasonlító teszt bővebben…
Opál és átlátszó takaró elemes LED profilok összehasonlítása
Amikor egy fényforrásra opál búrát raknak, annak az az oka, hogy védjen a káprázás ellen – ha véletlen bele néznénk. Ekkor nem apró fénypontokat látunk, hanem egy nagyobb kevésbé vakító felületet, azaz kevésbé ég a szemünkbe a fényforrás erős fénye, hamarabb elmúlik az a kelletlen helyzet, hogy amikor a fényforrás után máshová nézünk, akkor rosszul látunk átmenetileg.
Ez természetesen nem csak a LED-eknél van így, nem új találmány, a hagyományos izzószálaknál alkalmazták először ezt a módszert. A hagyományos fénycsőnél más az oka, ott a fénypor a fénycső UV fényét alakítja át látható fénnyé.
Egy opálos megjelenés a káprázás ellen véd, de nem csak ebben más. Sajnos a fényforrás veszteségét is növeli, hiszen az átlátszóság csökkentéséből logikusan következik, hogy a megvilágítás is csökken. Ugyanakkor a világítási szöget pedig növeli. Aki úgy dönt, hogy a szebb megjelenésű, nem kápráztató opálos LED profilt választja az átlátszó helyett, az lemond egy kis részben a megvilágítás erősségéről, és nagyobb világítási szöget is kap cserébe.
Nézzük a különbségeket:
Opál és átlátszó takaró elemes LED profilok összehasonlítása bővebben…
RGBW LED szalag összehasonlító teszt
Az alábbiakban 5 forgalmazó RGBW LED szalagja került összehasonlításra. Nincs olyan, hogy abszolút jobb vagy rosszabb, mert erősen függ a felhasználás körülményeitől, céljától és hogy igazán értékeljünk egy terméket, az aktuális árát is ismernünk kell.
A cikkben bemutatásra kerül mind az 5 termék előnye és hátránya, de ne felejtsük el, hogy a jövőben bármelyik termék paramétere bármikor változhat. Sokszor ugyanazzal az azonosítóval, cikkszámmal jelennek meg újabb módosított termékek – külön figyelmeztetés nélkül. Ez nem csak a LED szalagokra, hanem akár a foglalatos termékekre is igaz, vagy akár a lámpatestekre. Akár hazai importőr márkaneve alatt futó termékekről van szó, akár nemzetközi disztribútorról, mindegyikőjük gyárttat és nem gyárt.
RGBW LED szalag összehasonlító teszt bővebben…
Melegfehér LED szalag összehasonlító teszt
A korábbi Amit a LED szalagok bekötéséről tudni kell – c. cikkben bemutatásra került, hogy a LED szalagokat hogyan kell telepíteni, bekötni annak érdekében, hogy minél inkább a kihasználjuk a LED szalag képességeit, és a legerősebb és egyenletes megvilágításhoz jussunk.
Ott konkrét mérésekkel nem volt alátámasztva az indoklás, hát lássuk az eredményeket.
Az alábbi táblázat csakis a LEDrex webáruház leggyakoribb melegfehér LED szalagjainak mérési adatait mutatja be. A közép– és hidegfehér LED szalagok a jobb áttekinthetőség kedvéért külön cikkben szerepelnek.
Középfehér LED szalag összehasonlító teszt
A korábbi Amit a LED szalagok bekötéséről tudni kell – c. cikkben bemutatásra került, hogy a LED szalagokat hogyan kell telepíteni, bekötni annak érdekében, hogy minél inkább a kihasználjuk a LED szalag képességeit, és a legerősebb és egyenletes megvilágításhoz jussunk.
Ott konkrét mérésekkel nem volt alátámasztva az indoklás, hát lássuk az eredményeket.
Az alábbi táblázat csakis a LEDrex webáruház leggyakoribb középfehér LED szalagjainak mérési adatait mutatja be. A meleg– és hidegfehér LED szalagok a jobb áttekinthetőség kedvéért külön cikkben szerepelnek.