Tuya vagy ZigBee rendszert válasszak az okos otthonom alapjának? – Rossz a kérdés
Rossz a kérdés, mert ez olyan, mintha azt kérdenéd tőlem, hogy halászlét egyek ebédre, vagy kanállal egyem a halászlevet? Ha szereted, nem a két részmondat között kell választanod, hanem mind a kettőre igen a válaszom.
(Recraft fantáziarajz)
De nézzük meg részleteiben, az alábbi kérdésekre kaphatsz választ:
Kattints a kérdésekre, hogy a válaszra ugorhass!
-
Tuya vagy Zigbee okos rendszert építsek ki a lakásban?
– ennek nincs így értelme, mert nem alternatívái egymásnak. Ismerd meg ezek ezek lényegét. Hiszen a Tuya az egy mobil alkalmazás ami képes többféle „rádiófrekvenciás rendszer” működtetésére, hiszen a Zigbee képes eszközeim mindegyike Tuya alkalmazáson keresztül kezelhető.
-
Tuyán kívül vannak más alkalmazások Zigbee-hez?
– és itt most nem a Smart Life, V-TAC, Miboxer, Blitzwolf, Emos Go Smart, stb. alteregókra gondolva.
- Mesh hálózatoknál, mint amilyen a ZigBee is. Pozitívum, hogy könnyen bővíthető új eszközökkel, mivel ezek automatikusan integrálódnak a hálózatba, és segíthetik a hálózat terjedését.
Ugye azért jól gondolom, hogy például …ha két szomszédos lakásban vannak ZigBee eszközök, akkor azok nem fogják egymást automatikusan segíteni a hálózati kommunikációban?
-
Egy ZigBee eszköz nem tartozhat két Zigbee gateway hálózatába egyszerre és nem lehet két PAN ID-je és kétbiztonsági kulcsa?
1. A Tuya és a Zigbee nem alternatívái egymásnak
Ezek más-más szinten helyezkednek el az okosotthon-rendszerekben:
Tuya: Az egy okosotthon platform és mobilalkalmazás
- Tuya egy felhőalapú IoT platform, amely lehetővé teszi különféle okoseszközök kezelését és vezérlését egyetlen mobilalkalmazásból (Tuya Smart vagy Smart Life, V-TAC, Miboxer, Blitzwolf, Emos Go Smart, stb).
- A Tuya többféle protokollt képes kezelni, például:
- Wifi-s eszközöket
- Bluetooth-os eszközöket
- Zigbee-s eszközöket (Zigbee gateway-en keresztül)
- RF 433 MHz-es eszközöket (speciális RF gateway segítségével)
Ezért a Tuya egy univerzális eszközkezelő alkalmazás, amely képes többféle vezeték nélküli kommunikációs rendszer kezelésére, ha azok támogatják a Tuya platformot.
Zigbee: Az egy kommunikációs protokoll
- A Zigbee egy vezeték nélküli kommunikációs protokoll vagy szabvány, amely okoseszközök közötti kommunikációra szolgál.
- Mesh hálózatot használ, ami stabil és megbízható kommunikációt tesz lehetővé nagyobb távolságokon.
- A Zigbee eszközök vezérléséhez szükség van egy Zigbee gateway-re, amely összeköti a Zigbee hálózatot az internethez vagy a vezérlő alkalmazáshoz, például a Tuya alkalmazáshoz.
Amikor valaki azt kérdezi, hogy Tuya vagy Zigbee rendszert építsen ki, valójában nem ismeri a két név mögötti tartalmat. Ha a Tuya alkalmazás használata mellett döntesz, akkor az képes többféle protokollt kezelni, köztük a Zigbee-t is. Ha a Zigbee protokoll mellett döntesz, akkor nagy eséllyel azok eszközei kezelhetők a Tuya alkalmazáson keresztül (Zigbee gateway segítségével). Ezért a Tuya használata nem zárja ki a Zigbee-t, sőt, a kettő együttműködik a Zigbee eszközök a Tuya platformba integrálva vezérelhetők.
Esetleg jobb kérdések:
- Melyik platformot használjam a Zigbee-eszközeimhez? – pl. Tuya, SmartThings, vagy Philips Hue.
- Milyen protokollon működjenek az eszközeim? – Wifi, Zigbee, Bluetooth stb.
2. Más alkalmazások Zigbee-hez
Bár a Tuya az egyik legismertebb platform, vannak más alkalmazások és ökoszisztémák is, amelyek képesek kezelni a Zigbee-eszközöket, például:
- Philips Hue
- Samsung SmartThings
- Amazon Alexa (beépített Zigbee hubbal rendelkező eszközökkel, pl. Echo Plus)
- Home Assistant
- Aqara Home
- Zigbee2MQTT
Ezek mind saját felületekkel és szolgáltatásokkal rendelkeznek, de ugyanazon Zigbee protokollt használják.
A helyes kérdés inkább az lehetne, hogy:
- „Melyik platformot használjam a Zigbee-eszközeimhez?” – pl. Tuya, SmartThings, vagy Philips Hue.
- Vagy „Milyen protokollon működjenek az eszközeim?” – Wifi, Zigbee, Bluetooth stb.
3. A Mesh hálózatokra jellemző skálázhatóság előnye csak az egyazon hálózatba integrált eszközökre érvényes.
Azaz két különálló hálózat (például két szomszédos lakásban működő Zigbee rendszerek) nem fognak automatikusan együttműködni vagy segíteni egymás kommunikációját.
1. Hálózati azonosítók (PAN ID)
Minden Zigbee hálózat rendelkezik egyedi azonosítóval, az ún. PAN ID-vel (Personal Area Network Identifier). Ez az azonosító biztosítja, hogy az eszközök csak a saját hálózatukhoz tartozó eszközökkel kommunikáljanak. Így a szomszédos lakás Zigbee hálózata nem fog „összekeveredni” a saját hálózatoddal, még akkor sem, ha a hatótávolságuk átfedi egymást.
2. Biztonsági kulcsok (Titkosítás)
A Zigbee hálózatok adatátviteli kommunikációja titkosítva zajlik. Minden eszköz ugyanazt a biztonsági kulcsot használja, amelyet a hálózati csatlakozáskor kap a Zigbee koordinátortól (gateway). Emiatt a szomszéd hálózatának eszközei nem tudnak a saját hálózatodhoz kapcsolódni, mivel nem rendelkeznek a megfelelő kulccsal.
3. Zárt hálózati struktúra
A Zigbee hálózatok zárt, hierarchikus struktúrák, ahol a koordinátor határozza meg, hogy mely eszközök tartoznak a hálózatba. Új eszközök csak a koordinátor engedélyével és párosítási folyamat során csatlakozhatnak a hálózathoz.
Tehát, csak az azonos Zigbee hálózatba párosított eszközök működnek együtt, a szomszédos hálózatok nem keverednek össze a sajátoddal a PAN ID és a titkosítás miatt és a skálázhatóság csak a saját hálózatod bővítésére vonatkozik.
4. Egy Zigbee eszköz egyszerre csak egy hálózathoz tartozhat
Azaz, csak egy Zigbee koordinátorral (gateway-vel) lehet párosítva. Ennek az eszköznek csak egy PAN ID-je és egy biztonsági kulcsa lehet aktív az adott időben.
Miért nem lehet egyszerre két hálózathoz csatlakozni?
- Egyszeri párosítás:
Amikor egy Zigbee eszközt párosítasz egy koordinátorhoz, az eszköz kap egyedi hálózati azonosítót (PAN ID) és biztonsági kulcsot. Ezek a hálózati paraméterek kizárólag az adott hálózathoz tartoznak. - Hálózati konfliktusok elkerülése:
Ha egy eszköz egyszerre két koordinátorral próbálna kommunikálni, hálózati konfliktusok és adatcsomag-ütközések lépnének fel, ami instabil működéshez vezetne. - Egyszerű működési modell:
A Zigbee protokoll úgy van kialakítva, hogy minden eszköz egyértelműen egy hálózat részét képezze, és ne legyenek többes kapcsolatból adódó komplikációk.
Hogyan csatlakozhat mégis egy eszközegy másik hálózathoz?
Bár egy eszköz egyszerre csak egy hálózat tagja lehet, újrapárosítással (reseteléssel) lehet áthelyezni egy másik hálózatba:
- Gyári visszaállítás (reset):
Először vissza kell állítani az eszközt gyári állapotba, hogy elfelejtse az aktuális PAN ID-t és biztonsági kulcsot. - Új párosítás:
Ezután az eszközt újra lehet párosítani egy másik Zigbee koordinátorral, így az új hálózati paramétereket fogja használni.
Ez biztosítja a hálózatok stabilitását és az eszközök közötti zavarmentes kommunikációt.