"vezérlők" kategória bejegyzések:
Különböző vezérlők, vezérlési módok bemutatása.
Tuya alkalmazással működő Miboxer WL-Box2 gateway kipróbálása RGBCCT LED spottal, körtével és egy RGBW LED szalaggal
Készítettem egy videót, amiben egy Miboxer RGBCCT spotot, körtét RGBW LED szalagot (vezérlőt) párosítok egy távirányítóhoz és egy Miboxer WL-Box2 átjáróhoz, valamint megnézem, hogyan használhatjuk Tuya Smart alkalmazásokon keresztül.
Ez a poszt azoknak segítség akik a írott szöveget jobban szeretik, mint a mozgóképet.
Material Button, a rejtett érintőkapcsoló család
A “More than a Button” rejtett érintőkapcsoló család 100%-ban magyar fejlesztésű és gyártású termék.
Amennyiben szeretné otthonát modernizálni, szebbé, letisztultabbá és biztonságosabbá tenni, úgy az MB (MATERIAL BUTTON) a tökéletes választás!
Bármilyen (nem vezető) burkolóanyag mögé elhelyezhető és tökéletesen helyettesíti a hagyományos kapcsolókat. Stabil működést biztosít minden olyan elektromos eszköznek, amellyel összeköttetésben áll. Akár 30 mm vastagságon keresztül is kifogástalanul működik, 100%-ban vízálló, és jellegéből fakadóan tökéletesen rongálás biztos.
A falba építve, elrejtve, lényegében láthatatlanul teszi lehetővé bármely egyenáramú 12 Volt feszültségű elektromos eszköz működtetését, úgy mint: lámpa; LED-szalag; redőny; jelzőcsengő; stb.
Az érintőgomb előoldala -a fémeken kívül – bevonható bármely szigetelő anyaggal (üveg, márvány, fa, műanyag, bőr, gránit, beton, tégla, csempe, gipszkarton, bútorlap, tapéta), így tökéletesen beleolvad a környezetébe, esztétikusan észrevehetetlenné válik.
230 Voltos LED világítás fényerőszabályzási lehetőségei – Elmark 2.4G rádiófrekvenciás dimmerekkel
A 12 Voltos LED világítás (főképp a LED szalagok) esetében ma már természetes, hogy számtalan módon tudunk fényerő-szabályozni. Távirányítóval, fali kapcsolóval, fali dimmerrel, okos telefonnal, stb.
Az Elmark dimmerei és kiegészítői ugyanezeket a lehetőségeket tudják biztosítani, csak éppen 230 Voltos fényforrások használatával.
Az alábbi ábra nem elijesztési szándékkal készült, hanem csak a lehetőségek összesűrítése egyetlen egyetlen ábrába. Azaz a 230 Voltos LED lámpák fényerőszabályzási lehetőségeinek halmaza, melyek az – S1-B, S1-T, S1-K AC Triac RF dimmerek kezelési opciói:
Tény, hogy a LED fényforrások közül igen kis arányt képviselnek a fényerőszabályozható (dimmelhető) termékek. Banális, de csak azok a 230 Voltos LED-ek fényerő-szabályozhatóak, amelyekre ez rá is van írva. Az Elmark dimmer rendszere nem ruház fel újabb képességekkel egy LED-et. Ugyanazok a LED-ek használhatóak az Elmark rendszereivel is, amelyek egyébként a közönséges (fázishasításos) fali fényerőszabályzókkal is működnek, csak kezelési, kényelmi többlet lehetőségeket biztosítanak, úgy mint:
230 Voltos LED világítás fényerőszabályzási lehetőségei – Elmark 2.4G rádiófrekvenciás dimmerekkel bővebben…
Másik falon jobb lenne a kapcsoló, de ott még vezeték sincs? – 2. rész
Az előző részben a V-TAC megoldásai szerepeltek. Most pedig az Elmark termékei.
Mindkét márkánál a lényeg arról szól, hogy olyan fali kapcsolókról van szó, mely kapcsolókhoz nem kell oda vezetni az áramot, így bármelyik falra felszerelhetőek és 230 Voltos termékeket kapcsolhatunk vele. Hiszen a törpefeszültségű, úgynevezett fali távirányítók korábban jelentek meg ezeknél, annak ellenére, hogy sokan azokról sem tudnak, már kevésbé számítanak újdonságnak mint ezek.
Az Elmark termékek lényege, hogy egy-, kettő- és háromkörös kapcsolóik is vannak, illetve olyan kétkörös, aminek a vezérlője (reléje) E27-es foglalatú adapterbe van szerelve.
Talán ez utóbbi megoldás a legkényelmesebb, azok számára, akik utólagosan akarnak ilyen megoldást.
Nézzük részletesen:
Másik falon jobb lenne a kapcsoló, de ott még vezeték sincs? – 2. rész bővebben…
Másik falon jobb lenne a kapcsoló, de ott még vezeték sincs? – nem is kell, megoldható!
Van az úgy, hogy utólag, használat közben jövünk rá, hogy a falon rossza helyen van a kapcsoló. Át tennénk egy másik falra, de akkor oda kellene vezetni az áramot. Vagy vésni kell a falat, ami kosszal jár, vagy kábelcsatornában odavezetve, nem biztos, hogy szép látvány.
Erre megoldás a vezeték nélküli kapcsoló.
A kapcsoló keretet felcsavarozzuk a fal felületére és a csomaghoz adott kétoldalas ragasztóval a kapcsoló elemet beleragasztjuk a keretbe. Máris van egy kapcsolónk – de hogyan fog működni?
Másik falon jobb lenne a kapcsoló, de ott még vezeték sincs? – nem is kell, megoldható! bővebben…
Mi-Light LED szalag vezérlő és távirányító, nem csak LED szalagokhoz?
Aki végigolvasta az előző 3 bejegyzést a Mi-Light 2.4G rádiófrekvenciás távirányítású 4-zónás rendszerű vezérlőinek alkalmazási, kezelési lehetőségeiről, abban joggal merül fel az alábbi kérdéskör.
Ha, beépítünk egy fali 4-zónás kezelőpanelt, az egy szobában általában bőségesen kielégíti a világítás felkapcsolási igényeket. De az elég furcsa lenne, ha minden világítást csakis LED szalaggal oldanánk meg. Igaz számos LED profil típus létezik aminek a felhasználásával szép megjelenési formákat tudnánk biztosítani, de mi van akkor, ha már gipszkartonba süllyesztett spotok vannak telepítve egy szobában, vagy van már egy szép csillár? Rendben, ha a csillár E27, vagy E24 foglalatú, akkor megoldható olyan foglalatos Mi-Light LED lámpával amibe be van építve már egy ilyen rendszerű vezérlő. Mi van akkor, ha van már egy 12 Voltos MR16-os spot rendszer 20 darab spottal? Vagy, ha olyan csillárunk ami rengeteg G4, azaz tűlábas miniatűr fényforrást tartalmaz?
Természetesen nincs mindenre megoldás, ha 230 Voltos fényforrást akarunk használni, akkor azt tehetjük, hogy vezérlővel egybeépített fényforrást keresünk. Viszont, ha 12Voltos a LED-ünk kipróbálhatjuk, hogy hogyan reagál, ha egy Mi-Light FUT036 2.4G-s RF dimmerrel akarjuk vezérelni. Mi a probléma? A 12 Voltos LED fényforrásokon általában az szerepel, hogy nem fényerőszabályozhatóak. Tehát, ha csak kapcsolgatjuk ezen a vezérlőn keresztül, akkor nincs probléma. Ugyanakkor, ha véletlen fényerőszabályozzuk mi történhet? Tudjuk rajt a fényforrás dobozán, nem fényerőszabályozható. Egy 4-zónás távirányító esetében könnyen előfordulhat, hogy például az összes zónát éjszakai irányfényre állítjuk, vagy a fő bekapcsoló gombbal kapcsoltuk fel a világítást és ezt elfelejtettük, majd elkezdünk fényerőszabályozni, mert így az összes (mind a 4 zóna) fényforrása reagál rá. De mit reagál a nem fényerőszabályozható LED? Hát egyesek gyengébben, vagy erősebben elkezdenek búgni, zúgni, berregni, ez egyértelműen annak a jele, hogy a lámpába beépített kondenzátornak nem tetszik a beavatkozás. Hasonló jel, ha a lámpa elkezd villogni.
Csakhogy nincs minden lámpában kondenzátor, vagy nem is látható az elektronikája, és szépen működik a fényerőszabályozás.
A fenti képen látható néhány csillár és lámpatest ötlet esetében a megvalósítást nehezíti, hogy a már meglévő tápegységet le kell ellenőrizni, hogy valóban 12 Volt egyenáramot ad le (általában váltóáramú, mert halogénre tervezték, így cserélni kell) és a fényforrások és a tápegység közé beillesztve hova tudjuk elrejteni a vezérlőt.
Mi-Light LED szalag vezérlő és távirányító, nem csak LED szalagokhoz? bővebben…
LED szalag vezérlés távirányítóval, fali kapcsolóval és mobiltelefonról egyszerre
A Mi-Light márkanév alatt futó 4-zónás vezérlők és távirányítóik olyan rendszert alkotnak, amelyek lehetőséget biztosítanak arra, hogy egy ilyen vezérlővel rendelkező fényforrás (ez alatt egy színű; kétszínű – azaz színhőmérséklet szabályzós – CCT; három alapszínű RGB; 4 – RGBW és 5 alapszínű – RGBCCT is érthető) egy, vagy több falra szerelt kezelő panelről, kézi távirányítóval, vagy külön WIFI konverteren át okostelefonokról is kezelhető. Sőt, nem csak az a különlegessége, hogy egy vezérlőt ilyen sok eszközről tudunk kezelni, hanem egy-egy fali panel, vagy kézi távirányító, olyan mintha 4 darab lenne egybeépítve, azaz 4-zónásak. Tehát össze tudjuk szervezni, hogy a 4 felkapcsolási lehetőségből melyik kapcsolásra melyik vezérlő reagáljon. Ez ráadásul nem azt jelenti, hogy a 4-zónához (kapcsolóhoz), csak 1-1-1-1 vezérlőt illeszthetünk, hanem tetszés szerint többet is. De ez még nem minden. A különböző típusú világítást szolgáló vezérlők és távirányítók között is van bizonyos mértékű átjárhatóság, kompatibilitás.
Hogy pontosan mi mivel szabályozható, az alábbi ábra szemlélteti:
LED szalag vezérlés távirányítóval, fali kapcsolóval és mobiltelefonról egyszerre bővebben…
LED szalag fali vezérlő, vagy fali távirányító?
Mikor alkalmazzunk fali vezérlőt, és mikor fali távirányítót?
Először is tisztázzuk:
- A fali vezérlő az, amikor egy villanykapcsoló helyére építünk be egy vezérlőt. Azaz látszódó felületen ott a kezelőpanel, ami általában egy érintésérzékeny felület és azon ki-, bekapcsolni, fényerőszabályozni, vagy egyes típusoktól függően különböző villogási módokat, vagy színeket állíthatunk. Ekkor a kezelőpanelen beállított értékek vezetéken közvetlenül a panel alatt elhelyezkedő vezérlőbe futnak és a vezérlő a kijövő vezetékre olyan módon modulált feszültséget ad ki ami a LED szalag világítását a panelen beállított igény szerint módosítja. Ennek lényege, hogy a fali vezérlőhöz, már a LED szalag típusától függő 12, vagy 24 Voltos feszültséget kell biztosítani. Azaz a fali kapcsoló helyére menő vezeték előtt valahol már el kell rejteni egy megfelelő átmenő teljesítményű tápegységet. A fali vezérlőből kijövő vezetéket pedig el kell vezetni a fényforráshoz. Ami egy színű világítás esetén 2 vezeték, RGB világítás esetén 4, RGBW esetén 5, RGBCCT világítás esetén 6, de inkább 7 kimenő vezetéket jelent. A lényeg, hogy ez az olcsóbbik megoldás, de csak akkor meglehet megfelelő, ha elfogadjuk, hogy csakis ezen az egy helyen tudjuk a világítást kapcsolni, szabályozni. Valamint ha egy szobában két fényforrás csoporttal különbözőképpen akarunk világítani, akkor két vezérlő kell a falra és dupla vezetékezés.
- A fali távirányító pedig az, amikor a villanykapcsoló helyére építjük be ugyanúgy, és a látszódó felülete ott a kezelő panel, és típustól függően szinte ugyanazokat a szabályozási lehetőségeket biztosítja, mint egy fali vezérlő panelja, de a panel mögött nincs vezérlő, hanem egy rádiófrekvenciás átalakító elektronika, a panelről érkező szabályozási szándékokat egy rádiófrekvenciás jelként küldi egy, vagy több megfelelő rádiófrekvenciás jelet venni tudó vezérlőnek, és a vezérlő a kijövő vezetékre olyan módon modulált feszültséget ad ki ami a LED szalag világítását a panelen beállított igény szerint módosítja. Ennek lényege, hogy a fali távirányítóhoz csak egy 230 Voltos fázis-nulla vezetékpárt kell biztosítani. Azaz nem kell foglalkozni a panel előtti tápegység elhelyezésével. A fali távirányítóból nincs kijövő vezeték. A lényeg, hogy ez egy drágább megoldás, de többlet lehetőséget biztosít, azaz nem csak ezen az egy helyen tudjuk a világítást kapcsolni, szabályozni, hanem további fali távirányító kat is felszerelhetünk ugyanazoknak a fényeknek a kapcsolására, és akárhány kézi távirányítót is használhatunk ezekkel párhuzamosan, sőt egy úgynevezett Wifi konverter közbeiktatásával, akár mobiltelefonunkról is tudjuk ezeket a fényeket ugyanúgy szabályozni, mint a távirányítókkal, sőt az okostelefonunkról zenét lejátszva, ritmusra tudjuk villogtatni a fényeket. Ráadásul ezek a fali távirányítók, mint ahogy ez ezekkel kompatibilis kézi távirányítók is 4-zónásak. Ez azt jelenti, hogy akárhány kompatibilis vezérlőt 4 csoportba tudunk sorolni. Ez azt jelenti, hogy az összes fényt összesen a 4 csoportnak megfelelően különbözőképpen tudjuk vezérelni, kapcsolgatni.
A fenti képen fali vezérlő elvi bekötési rajzok láthatóak.